"Kuma" zwycięzcą Festiwalu Tofifest

Tofifest 2012
Iveta Grofova odbiera nagrodę dla Najlepszego Reżysera. Fot. Patryk Lewandowski

 

Zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Gala rozdania nagród odbyła się w teatrze Baj Pomorski.

 

– Minęło siedem dni festiwalu, większość organizatorów jest w stanie podobnym do tego, w jakim była polska reprezentacja po Euro 2012 – żartobliwie rozpoczął galę Jarosław Jaworski.

 

W programie festiwalu znalazły się 152 filmy. W konkursie międzynarodowym „On Air” pokazano jedenaście filmów fabularnych, piętnaście w Konkursie Polskim i kilkadziesiąt w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Grand Prix

Główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych „On Air” zdobył film „Kuma” w reżyserii Umata Daga, historia dwóch kobiet wychowanych w kulturze tureckiej. – Film „Kuma” dzięki oryginalnej konstrukcji narracyjnej wydobywa zaskakujące, a przy tym prawdziwe relacje międzyludzkie we współczesnym, międzykulturowym społeczeństwie – napisało w uzasadnieniu Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Zamachowskiego.

Nagroda od PISF

Tytuł Najlepszego Reżysera otrzymała Iveta Grofova ze Słowacji za film „Až Do Mesta Aš”. Nagrodę w wysokości 20 000 zł ufundowała w tej kategorii dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

 

Nagrodę za Najlepszą Scenę Filmową noszącą imię Zygmunta Kałużyńskiego przyznano Siergiejowi Łoźnicy za pierwsze ujęcie filmu „We mgle”.

Dobre polskie kino

Złoty Anioł w Konkursie Filmów Krótkometrażowych trafił do węgierskiego reżysera Attily Tilla za film „Csicska”. Jury przyznało też specjalne wyróżnienie dla Michaela Rittmannsbergera z Austrii za „Abgestempelt”. Nagrodę publiczności Konkursie Polskim From Poland otrzymał „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego.

 

– Już dawno w polskim kinie nie jest tak, jak mówiło się w „Rejsie”, że nic się nie dzieje. Nasz konkurs to udowadnia – podkreślał prowadzący galę Jarosław Jaworski.

Wschodząca gwiazda

Tofifest przyznał także swoje Flisaki, specjalne nagrody dla najciekawszych twórców związanych z regionem kujawsko-pomorskim, przyznawane przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Jedną wręczono po raz pierwszy dziennikarzowi, Szymonowi Spandowskiemu. Drugi Flisak trafił w ręce Jakuba Gierszała. Pochodzący z Torunia, znany z „Sali Samobójców”, „Wszystko co kocham” i „Yumy” aktor otrzymał także Złotego Anioła Tofifest dla Wschodzącej Gwiazdy Kina Europejskiego. Obie nagrody odebrał w niedzielę, 21 października.

Nagroda za niepokorność

Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odebrała w czwartek 25 października Krystyna Janda. Złotego Anioła za Całokształt Twórczości, wręczonego podczas otwarcia Tofifest Geraldine Chaplin, znanej z takich filmów, jak „Sierociniec”, „Porozmawiaj z nią” , „Doktor Żywago”, kina Saury, Scorsese i Altmana.

 

Festiwal niespodziewanie szybko minął. Wiem na pewno, że każdy, kto choć przez chwilę był na Tofifest, myśli już o tym, żeby wrócić w przyszłym roku – zakończył galę Prezydent Miasta Torunia Michał Zalewski.

 

X Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

27.10.2012