„Kurier” w kinach

15 marca do kin wejdzie współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowa fabularna produkcja o Janie Nowaku-Jeziorańskim pt. „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

„Kurier”

Akcja filmu rozpoczyna się kilkadziesiąt dni przed inicjującą Powstanie Godziną „W”, gdy polski oficer, Jan Nowak (Philippe Tłokiński), zostaje wyznaczony w Londynie do sekretnej misji: zostanie w trybie natychmiastowym przetransportowany alianckimi kanałami przerzutowymi przez włoską bazę w Brindisi aż do Polski, po czym dotrze do Warszawy i przekaże tajne informacje do rąk generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego i dowództwa Armii Krajowej. Od powodzenia tej misji zależą dziesiątki tysięcy istnień, lecz gdyby Nowak wpadł w szpony wroga, ma rozkaz oddać życie, by przewożone materiały nie trafiły w ręce Niemców. Już w brytyjskiej stolicy pojawiają się jednak pierwsze problemy. Nie dość, że alianci nie kwapią się do spełnienia obietnic i wysłania do Polski posiłków, dzięki którym Powstanie miałoby realne szanse powodzenia, to jeszcze Nowak otrzymuje sprzeczne rozkazy od Polaków. Jedni proszą, by powstrzymał wybuch Powstania, inni dążą do patriotycznego rozlewu krwi. Poczynania kuriera śledzą również nazistowscy szpiedzy ukrywający się w Londynie.

Philippe Tłokiński o przygotowaniach do roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego

„«Kurier» nie jest filmem o prawdziwym Janie Nowaku-Jeziorańskim, a bardziej o jego przygodach, o tym co musiał przejść w trakcie trudnej misji przedostania się z Anglii do Polski, mając przy sobie tajne informacje, które nie mogły wpaść w ręce Niemców”, wyjaśnia Philippe Tłokiński, który został wybrany do roli nie tylko ze względu na umiejętności aktorskie i warunki fizyczne, ale też znajomość języka angielskiego. „Produkcja zapewniła mi odpowiednie warunki przygotowania do roli. Przez dwa miesiące przed wejściem na plan trening cztery razy w tygodniu, ściśle rozpisana dieta itp. Wiedzę historyczną potrzebną do zrozumienia wydarzeń, o których opowiadamy w filmie, przekazali mi producenci z Muzeum Powstania Warszawskiego, ale nie chcieliśmy pokazywać Jana Nowaka-Jeziorańskiego jeden do jednego. W kontekście zachowywania prawdy zależało mi na pozostaniu wiernym jego procesowi myślenia i osobowości”.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Władysław Pasikowski, który jest wspólnie z Sylwią Wilkos, współautorem scenariusza. Za zdjęcia do filmu odpowiada Magdalena Górka. Scenografię przygotował Wojciech Żogała, kostiumy Małgorzata Braszka. Film zmontował Jarosław Kamiński. Za muzykę do filmu odpowiada Jan Duszyński. Producentami „Kuriera” są Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Sylwia Wilkos, Klaudiusz Frydrych. Film wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego i Scorpio Studio.

Na ekranie zobaczymy: Philippe Tłokińskiego (Jan Nowak-Jeziorański), Patrycję Volny, Julie Engelbrecht, Grzegorza Małeckiego, Jana Frycza, Rafała Królikowskiego, Mirosława Bakę, Zbigniewa Zamachowskiego, Adama Woronowicza, Sławomira Orzechowskiego, Martina Butzkego, Nico Rognera, Michaela Terry’ego, Tomasza Schuchardta, Jacka Lenartowicza, Cezarego Pazurę, Wojciecha Zielińskiego, Mariusza Bonaszewskiego.

Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film do kin wprowadzi Kino Świat.

Na podstawie informacji dystrybutora


11.03.2019