Kwiecień w kinie Iluzjon

Kino Iluzjon zapowiada na kwiecień bogaty program filmów, w tym dokumentów i produkcji polskich.

 

Kwiecień rozpocznie się w Iluzjonie współfinansowaną przez PISF premierą zrekonstruowanego cyfrowo „Roku 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego (1922). Film jest pierwszą adaptacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. Muzykę do niemego obrazu napisał Michał Lorenc, a wykona ją zespół DesOrient. Na 5-7 kwietnia Iluzjon zapowiada też wydarzenia towarzyszące premierze – panel dyskusyjny, multimedialną wystawę i inne projekcje związane z powstaniem styczniowym.

 

Od kuchni

Kino od kuchni to cykl tematyczny będący wspólną ideą kina Iluzjon i magazynu branży audiowizualnej „FilmPRO”. Seanse pod tym hasłem mają na celu odkrycie przed widzami tajników procesu twórczego i pokazanie, jak wiele zależy od decyzji artystycznych i technologicznych podejmowanych przed oraz w trakcie realizacji filmu. W dniach 9-11 kwietnia z widzami spotkają się Jolanta Dylewska („W ciemności”), Arkadiusz Tomiak („Obława”), Radek Ładczuk („Jesteś Bogiem”), Piotr Sobociński („Róża”) oraz Ryszard Lenczewski („Kobieta z piątej dzielnicy”).

Kino i literatura

Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki Iluzjon przygotowuje wydarzenie, którego celem jest przybliżenie widzom zagadnienia adaptacji literackich. Przenoszenie na ekran literatury jest zjawiskiem powszechnym, które towarzyszy kinu od początku. Filmoteka Narodowa proponuje widzom niewielki, subiektywny przegląd Z książką w kinie, który ma szansę zwrócić uwagę na to zjawisko i skłonić do dyskusji na temat powinowactwa literatury i kina. Przeglądowi będzie towarzyszyła multimedialna wystawa plakatów do polskich oraz zagranicznych filmów będących adaptacjami literatury.

Produkcje współfinansowane przez PISF

Na kwiecień zaplanowano także projekcje współfinansowanych przez PISF polskich filmów z ostatnich lat: „Moja ulica” Marcina Latałły to dokument przedstawiający historię rodziny Furmańczyków, którzy od wielu pokoleń mieszkali w Łodzi i pracowali w fabryce włókienniczej; animacja „Świteź” Kamila Polaka, zainspirowana balladą Adama Mickiewicza, wykonana została w technice komputerowej 3D oraz klasycznej, opartej na malarstwie olejnym.

Planete+ Doc

W kwietniu wspólnie z Against Gravity, organizatorem współfinansowanego przez PISF festiwalu Planete+ Doc Film Festiwal, Iluzjon kontynuować będzie cykl (P)review, w ramach którego zaprasza na trzy przedpremierowe pokazy: „Forget me not”, „Private universe” i „LA Maison de la radio”. Po każdej projekcji spotkanie z gośćmi. A w dniach 10-19 maja, w kinie Iluzjon odbywać się będą projekcje samej 10. edycji festiwalu Planete+ Doc Film Festiwal.

 

Kwiecień to też miesiąc jubileuszy. Iluzjon świętować będzie urodziny Jacka Nicolsona i Lindsaya Andersona oraz pokaże między innymi cykl filmów z Dustinem Hoffmanem.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

 

Na podstawie informacji prasowej

27.03.2013