Kwietniowe Święto Niemego Kina

Przegląd filmów niemych ze zbiorów Filmoteki Narodowej odbędzie się w warszawskim kinie Iluzjon w dniach 14-17 kwietnia.

 

Tegoroczna, dziewiąta już edycja Święta Niemego Kina, odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia. Będzie poświęcona w dużej mierze kinu niemieckiemu, przede wszystkim za sprawą przeglądu filmów Friedricha Wilhelma Murnaua, organizowanego w przypadającą w marcu tego roku 80. rocznicę śmierci wielkiego klasyka kina. Pokazana zostanie między innymi słynny „Nosferatu, symfonia grozy”, ze zrekonstruowanej i zremasteryzowanej kopii, z towarzyszeniem zespołu daCamera wykonującego muzykę specjalnie skomponowaną do tego filmu przez Rafała Rozmusa.

W programie znalazły się także dwa filmy z udziałem Poli Negri – odnaleziony w Wielkiej Brytanii niemiecki „Żółty paszport” zrealizowany przez Victora Jansona i Eugena Illesa w 1917 r. w plenerach Warszawy (muzykę do tego filmu wykona, znany z interpretacji kompozycji Michała Lorenca, zespół DesOrient) a także zrealizowany rok wcześniej, jedyny zachowany polski film z udziałem przyszłej gwiazdy – „Bestia”. Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa fotosów, plakatów i zdjęć prywatnych artystki przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową.

 

Tegoroczne Święto Niemego Kina będzie miało nietypową inaugurację. Zaprezentowane zostaną bowiem dwa polskie filmy, które otwierały edycję zeszłoroczną: „Dla Ciebie, Polsko” Antoniego Bednarczyka z 1920 r. i „Cud nad Wisłą” Ryszarda Bolesławskiego z 1921 r. W ciągu roku wykonane zostały prace mające na celu przywrócenie im dawnego blasku. Filmy zostały zrekonstruowane i zdigitalizowane. Usunięto niemal wszystkie ślady długotrwałej eksploatacji taśm i zniszczenia dokonane przez upływ czasu. Brakujące fragmenty uzupełniono napisami i fotosami, pozwalającymi widzowi łatwiej zorientować się w następstwie przebiegu akcji. Oba filmy są obecnie dostępne na dyskach DVD, jako druga część serii wydawanej przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod nazwą Kino Polskie Okresu ‘Wielkiego niemowy’. Autorem muzyki do filmów jest Maciej Trifonidis Bielawski, który 14 kwietnia wystąpi na żywo z zespołem Trifonidis ‘Motion Pictures’ Project.

W programie także inne atrakcje, między innymi dwa filmy z udziałem Wernera Kraussa: głośny „Gabinet doktora Caligari” oraz „Nana” z 1926 r. Jeana Renoira. Organizatorzy zapraszają też na wieczór poświęcony Georgesowi Mélièsowi w 150. rocznicę jego urodzin. Sześciu filmom zrealizowanym w latach 1902 – 1907 towarzyszyć będzie muzyka zespołu Pustki. Pod wspólnym hasłem Daleko od Europy zaprezentowane zostaną filmy nieme odległych, nie tylko geograficznie, kinematografii – Japonii i Australii. Dobrą zabawę zapewni zestaw klasycznych burlesek Bustera Keatona, zilustrowanych muzycznie przez pięciu dj’ów.

 

Novum tegorocznej edycji będzie konkurs na najciekawsze opracowanie muzyczne filmu lub zestawu filmów. Zwycięski zespół zostanie zaproszony do opracowania ścieżki dźwiękowej jednej z kolejnych płyt DVD z polskimi filmami niemymi a także do występu na wieczorze specjalnym Filmoteki Narodowej organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Głosowanie będzie się odbywać w kinie Iluzjon w czasie trwania festiwalu oraz na stronie Filmwebu.

Wstęp na otwarcie festiwalu jedynie z zaproszeniem. Bezpłatne zaproszenia można uzyskać pisząc na adres snk@fn.org.pl (liczba zaproszeń ograniczona).

 

Informacja prasowa

29.03.2011