"Las, 4 rano" w Konkursie Głównym w Szanghaju

„Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego zakwalifikował się do Konkursu Głównego 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu „Las, 4 rano”

W konkursie głównym festiwalu w Szanghaju o nagrodę Golden Goblet nowy film Jana Jakuba Kolskiego rywalizować będzie z 13 innymi obrazami m.in. z Iranu, Chin, Włoch i USA. Przewodniczącym jury festiwalu jest reżyser, aktor i muzyk Emir Kusturica. Międzynarodowa i światowa premiera filmu „Las, 4 rano” odbędzie się 15 czerwca. Na konferencji po pokazie o filmie opowie Jan Jakub Kolski. Film „Las, 4 rano” został również nominowany do nagrody Golden Goblet Award.

Scenariusz filmu „Las, 4 rano” napisali wspólnie Jan Jakub Kolski oraz grający główną rolę Krzysztof Majchrzak. „Las. 4 rano” to historia Forsta, niegdyś zamożnego biznesmena, teraz zdziczałego dziada leśnego, Naty – przydrożnej prostytutki, ofiary porachunków gangów i Jadzi – upartej dziewczynki, która pewnego dnia pojawia się w życiu Forsta i każe się sobą zaopiekować. Zdjęcia do filmu realizowano w Tomaszowie Mazowieckim, Łodzi oraz w lesie przy Mikołajowie. Główne role w filmie grają Krzysztof Majchrzak, Olga Bołądź oraz Marysia Blandzi. Producentem obrazu „Las, 4 rano” jest Wytwórnia Filmowa Popielawy. Centrala Film, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Miasto Łódź, Centrum Technologii Audiowizualnych, K2 Strefa są jego koproducentami. Film został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie akcenty w programie

Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć w tym roku w Konkursie Głównym niemiecko-polską koprodukcję „Hear The Silence” („Höre die Stille”) w reżyserii Eda Ehrenberga i filmy „Czerwony pająk” w reżyserii Marcina Koszałki, „Demon” Marcina Wrony, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego oraz islandzko-duńsko-polską koprodukcję „Barany. Islandzka opowieść” („Hrútar”/”Rams”) w reżyserii Grímura Hákonarsona. 

19. Shanghai IFF

Festiwal w Szanghaju jest jedynym chińskim festiwalem filmowym zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych i jednym z największych wydarzeń filmowych Azji. Festiwal składa się z czterech części: konkursu o nagrodę Golden Goblet (Złoty Puchar), pokazów filmowych, części handlowej i forum. Jego misją jest wspieranie rozwoju światowej kinematografii oraz odkrywanie młodych reżyserów, którym od 2004 roku przyznaje się nagrodę dla Nowego Talentu z Azji. Warto dodać, iż Grand Prix ubiegłorocznej imprezy otrzymał film „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju odbędzie się w dniach 11-19 czerwca 2016.

Więcej informacji na stronie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju.

Marta Sikorska

06.06.2016