„Lato 2014” nagrodzone na Festiwalu Animateka

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej animacja „Lato 2014” Wojciecha Sobczyka zdobyła Grand Prix podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animateka w Lublanie.

„Lato 2014” najlepszym filmem festiwalu

W uzasadnieniu jury wyróżniło wiele elementów, które przyczyniły się do tego, że film Wojciecha Sobczyka otrzymał główną nagrodę. Jurorzy zwrócili uwagę na mistrzowską stronę techniczną animacji, hipnotyczną warstwę muzyczną, pomysłowy montaż, piękne apokaliptyczne panoramy, poczucie głębi oraz przedstawiony w bezkompromisowy sposób brutalny spektakl pokazany przez twórcę. W uzasadnieniu werdyktu jury stwierdziło również, że jest to bardzo odważny film, który wywarł na jurorach duże wrażenie.

Nagroda w Lublanie jest kolejną nagrodą dla filmu „Lato 2014”. Wcześniej animacja zdobyła nagrody m.in. na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, 33. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, 26. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, 19. Festiwalu Filmów Animowanych SICAF w Seulu oraz 12. Europejskim Festiwalu Filmu Animowanego Balkanima. Film był również nominowany w zeszłym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej.

„Lato 2014”

„Lato 2014” to surowy lecz poetycki, wybrzmiewający w kluczu szarości traktat o pragnieniu dominacji i przemocy jako sile napędzającej historię. Film Wojciecha Sobczyka przedstawia historię, jako ciąg powracających plag i nieszczęść, pośród których człowiek, usiłując odnaleźć swoje miejsce, gubi się coraz bardziej i coraz dotkliwiej upada.

Więcej informacji o festiwalu i pełna lista nagrodzonych filmów dostępna jest na stronie: www.animateka.si.

14.12.2015