Lato filmów już 12 lipca

– „Lato Filmów” to jedyny festiwal w Polsce, gdzie wybór filmów opiera się na jakości scenariusza, a więc też spójności i niepowtarzalności opowiadanej historii – mówił dziś na konferencji prasowej Dyrektor Programowy Festiwalu Michał Myśliński. – Zmiana lokalizacji na Warszawę dwa lata temu służy nam wszystkim. Jesteśmy największą imprezą scenariuszową w Polsce.

Filmy pokazane zostaną w Międzynarodowym Konkursie na Film z Najlepszym Scenariuszem i Konkursie Krótkich Filmów z Najlepszym Scenariuszem. W tym roku na festiwalu zobaczymy także panoramę kina światowego, retrospektywę wybitnego hiszpańskiego scenarzysty Rafaela Azcony i dwie retrospektywy polskich twórców: Tadeusza Chmielewskiego i Krzysztofa Teodora Toeplitza.

– Pokazujemy filmy z najlepszymi scenariuszami tego sezonu. Nie chcieliśmy dzielić ich na kategorie. Dlatego w jednej sekcji będą kinowe fabuły, filmu niezależne i etiudy. Łączy je to, że są to produkcje, które warto zobaczyć – kontynuował Michał Myśliński.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Script Forum, impreza branżowa scenarzystów.

– Każdy dzień Forum będzie skoncentrowany wokół jednego tematu. Światowej sławy konsultantka Linda Seger, nasza główna tegoroczna gwiazda, będzie na przykład tłumaczyła, jak oceniać projekty i ich potencjał – mówiła Oriana Kujawska z Zespołu Programowego Script Forum. – Kolejnego dnia Tadeusz Chmielewski zaproponuje inną, niż zwykle formułę wykładu mistrzowskiego: podzieli się ze słuchaczami swoimi niezrealizowanymi pomysłami.

– Będzie zatem szereg bardzo ciekawych wykładów. Dla scenarzystów ważne jest też wydawnictwo Katalog Scenarzystów. To zbiór informacji i scenarzystach i ich projektach. Środowisko bardzo z niego korzysta, nawiązuje za jego pośrednictwem kontakty. A pamiętam, że jak zaczynaliśmy trzy lata temu, nikt nie wiedział, czy scenarzystów jest w Polsce pięciu czy pięciuset – podkreślał Jan Dowjat z Zespołu Programowego Script Forum.

– W poniedziałek po południu wręczymy nagrody w konkursie Studia Munka na nowelę filmową i tak oficjalnie rozpoczniemy imprezę. A w piątek juz po raz trzeci obędzie się Forum Scenarzystów Polskich. Mam nadzieję, że zakończy się równie owocnie, jak poprzednie. Pamiętajmy, że scenariusz jest zawsze pierwszym, co jest oceniane przy staraniu się o fundusze na film – dodała Oriana Kujawska.

Pokazy festiwalowe odbędą się w warszawskich kinach Rejs i Luna, w dniach 12-21 lipca, spotkania konferencji scenariuszowej będę miały miejsce w dawnej Bibliotece UW, od 12 do 16 lipca.

 

Program obu imprez na: www.latofilmow.pl.

06.07.2010