„Lato z Muzami” w Nowogardzie - program 2016

W połowie lipca w Nowogardzie odbędzie się 20. Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami”.

Pierwsze przygotowania do festiwalu

8 lipca rozpoczynają się, towarzyszące festiwalowi, warsztaty artystyczne ARTeria i już tego dnia pojawią się pierwsze atrakcje dla gości i mieszkańców. Od 8 do 12 lipca na plaży miejskiej w Nowogardzie, codziennie o 22:00, oglądać będzie można filmowe przeboje. W pięknych okolicznościach przyrody publiczność otrzyma dawkę dobrego kina rozrywkowego, reprezentującego różne gatunki. Będzie m.in. widowiskowe science-fiction („Lucy” ze Scarlett Johansson), kino akcji („John Wick” z Keanu Reevesem), thriller („Labirynt” z Hugh Jackmanem). 

Festiwalowe przedbiegi

13 i 14 lipca to tradycyjne filmowe przedbiegi, które w godzinach popołudniowych dadzą możliwość zapoznania się z tytułami ważnymi i cenionymi, a które nie były wcześniej prezentowane w Nowogardzie. Pokazane zostaną m.in.: „Mustang”, „Barany. Islandzka opowieść”, „Brooklyn” oraz „Baby Bump”. Po tym ostatnim seansie 14 lipca odbędzie się dyskusja o młodym polskim kinie, z udziałem zaproszonych gości.

Filmowa Młoda Polska

W tych dniach odbędzie się III edycja Konkursu Filmowa Młoda Polska, w trakcie której 22 krótkich polskich filmów fabularnych zmierzy się o nagrodę Grand Prix. Wśród jurorów tego wydarzenia znaleźli się m.in. Marcin Bortkiewicz i Monika Kuczyniecka. Reżyser pokaże widzom w Nowogardzie swój fabularny debiut zatytułowany „Noc Walpurgi”. Ceniona animatorka jest autorką tegorocznego plakatu festiwalowego oraz współprowadzić będzie warsztaty dla dzieci i młodzieży, których współgospodarzem będzie też Liga Superbohaterów. Od 13 do 17 lipca codziennie w godzinach porannych, poprzedzających warsztaty, młodzi widzowie „Lata z Muzami” obejrzą zestaw popularnych filmów animowanych.

Marek Koterski z Laurem Cisowym

Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowane zostały na 15-17 lipca. Głównym bohaterem i gościem honorowym festiwalu jest w tym roku Marek Koterski, laureat Lauru Cisowego za osiągnięcia artystyczne. Widzowie „Lata z Muzami” obejrzą jego głośne filmy: „Dzień świra”, który wybrany został najlepszym polskim filmem 20 lat „Lata z Muzami” oraz „Nic śmiesznego” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Na otwarcie festiwalu zaprezentowany zostanie, wyreżyserowany przez Marka Koterskiego, monodram „Nie lubię pana, Panie Fellini” w wykonaniu jego żony Małgorzaty Bogdańskiej. Specjalne spotkanie publiczności z Markiem Koterskim odbędzie się w sobotę 16 lipca o godzinie 11:30.

Spotkania z gośćmi

Swoje wizyty na festiwalu „Lato z Muzami” zapowiedzieli m.in.: Małgorzata Zajączkowska, gwiazda filmu „Noc Walpurgi” (16 lipca); Gabriela Muskała, która spotka się z widzami po seansie filmu „Moje córki krowy” (16 lipca); Adam Woronowicz, który do Nowogardu zawita z filmem „Czerwony pająk” (17 lipca) oraz Cezary Pazura, który przyjedzie na festiwal ze swoim występem kabaretowym oraz spotka się z publicznością (17 lipca).

Wydarzenia towarzyszące i wystawy PISF

Tradycyjnie „Lato z Muzami” to mnóstwo wydarzeń muzyczno-artystycznych. Podczas festiwalu uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawy „10 lat emocji” i „Polskie drogi do Oscarów” przygotowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz prace Małgorzaty Bucy skupione pod nazwą „Retrospektywy”. Swoje dokonania zaprezentują widzom uczestnicy pleneru malarskiego i warsztatów artystycznych i wokalnych ARTeria.

Zakończenie festiwalu

Na zakończenie „Lata z Muzami” odbędzie się m.in. seans zdobywcy Grand Prix w Konkursie Filmowa Młoda Polska, premierowo wykonana zostanie muzyka Tomasza Lewandowskiego do „Gorączki złota”, filmowego arcydzieła Charliego Chaplina. O 22:00 w niedzielę 17 lipca festiwal zakończy widowisko plenerowe uczestników warsztatów artystycznych ARTeria.

Organizatorzy

Organizatorami 20. Lata z Muzami są: Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

Na podstawie informacji prasowej

01.07.2016