"Lato z Muzami" w Nowogardzie

W dniach 9-13 lipca w Nowogardzie odbędzie się 18. edycja Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa „Lato z Muzami”.

Konkurs Filmowa Młoda Polska

Na festiwalu zostanie zaprezentowanych 14 filmów krótkometrażowych. Konkurs zorganizowany jest przy współpracy Stowarzyszenia Film Forum. Dodatkowo dyrektor Niezależnego Festiwalu Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie Jarosław Florczak pokaże widzom polskie krótkie metraże w bloku poświęconym filmom fantastycznym i horrorom. W programie festiwalu znalazły się również pokazy produkcji studia Platige Image. Zaprezentowany zostanie m.in. obraz „Wilq Negocjator” Bartosza Minkiewicza i Leszka Nowickiego.

Goście wydarzenia

Festiwal odwiedzi reżyser Wojciech Smarzowski, który odbierze Laur Cisowy – nagrodę dla cenionego polskiego reżysera. Z publicznoscią festiwalową spotkają się aktorzy Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz i Kamil Tkacz.

„Był bunt” – pokaz filmu

13 lipca wydarzeniem specjalnym będzie prezentacja dokumentu „Był bunt” w reżyserii Małgorzaty Kozyry. Film opowiada o buntach w polskich więzieniach, które wybuchły przed 25 laty. Do takiego zdarzenia doszło m.in. właśnie w Nowogardzie oraz w niedalekim Goleniowie. Po seansie przewidywane jest spotkanie z reżyserką i współscenarzystą filmu Łukaszem Bluszczem oraz świadkami tamtych wydarzeń.

The Best of … Polska i inne cykle filmowe

W programie polskiej sekcji „The Best of… Polska” widzowie zobaczą m.in. „Idę” Pawła Pawlikowskiego oraz „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Cykl „Premiera w regionie” zaprezentuje m.in. ostatni film Terry’ego Gilliama „Teoria wszystkiego”. Dla najmłodszych przygotowane są codzienne seanse filmowe. Przedpremierowo pokazany będzie też film „Frank” z udziałem Michaela Fassbendera.

Rozstrzygnięcie konkursu na komiks i warsztaty

W trakcie festiwalu zostanie rozstrzygnięty konkurs na Komiks o tematyce filmowej lub inspirowanej filmami. Z kolei w dniach 4-13 lipca w Nowogardzie trwać będą Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne ARTeria. W jednej przestrzeni spotkają się profesjonaliści – tancerze, malarze, aktorzy, wokaliści i instrumentaliści – oraz młodzi adepci sztuki.

 

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram: www.ndk.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej 

02.07.2014