Laureaci 13. edycji nagród ScripTeast

Nagroda Scripteast im. Krzysztofa Kieślowskiego wręczona po raz trzynasty podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego 2019 za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej otrzymał Ivan Marinović z Czarnogóry za FOREVER HOLD YOUR PEACE. Wręczyli ją członkowie Rady Artystycznej programu ScripTeast 21 maja br. podczas 72. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Laureat odebrał statuetkę i czek w wysokości 10 tys. euro. Zwycięski scenariusz Ivana Marinovića został wybrany spośród 11 projektów autorów z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy wzięli udział w trzynastej edycji międzynarodowego programu dla scenarzystów ScripTeast, zorganizowanego przez Niezależną Fundację Filmową.

Scenariusz wybrali członkowie Rady Artystycznej ScripTeast w składzie: Doreen Boonekamp (szefowa Holenderskiego Funduszu Filmowego), Sandy Lieberson (wieloletni szef 20th Century Fox), Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred Schmidt (b. szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (b. szef ACE – europejskiego klubu producentów) oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams.

Jak podkreślili przedstawiciele Rady Artystycznej „tegoroczna nagroda została przyznana za scenariusz, który z jednej strony wydał się zabawny, z drugiej – głęboki. To zbiorowe studium postaci nakreślonych w zachwycający sposób, uwikłanych w absurdalne wydarzenie, które – przez pryzmat kina – z ironią odzwierciedla kondycję człowieka”.

Wyróżnienie dla Olgi Chajdas i Leny Góry

Specjalne wyróżnienie odebrały Lena Góra i Olga Chajdas za STALE NIESTAŁA (STILLBORN). Jak podkreślała Rada Artystyczna „scenariusz rysuje fascynujący obraz burzliwego momentu w najnowszej historii Europy Środkowej. Autorkom udaje się przedstawić autentyczne zbuntowane społeczeństwo, w którym konfrontacja tematów macierzyństwa, rodziny i kultury jest wyrazista i dynamiczna”. Projekt STALE NIESTAŁA otrzymał już wsparcie m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie nagrodą Eurimages Co-production Development Award, którą co roku otrzymuje jeden z projektów biorących udział w CineMart 2018. Brał też udział w prestiżowym programie koprodukcyjnym Rotterdam-Berlinale Express 2019.

Projekty biorące w 13 edycji ScripTeast:

 • Chemistry – Adina Dulcu, Rumunia
 • Forever Hold Your Peace – Ivan Marinović, Czarnogóra
 • M – Vardan Tozija i Darijan Pejovski, Macedonia Północna
 • Mother –  Zornitsa Sophia i Miglena Dimova-Kumitski, Bułgaria
 • Nightsiren – Tereza Nvotová i Barbora Námerová, Słowacja / Republika Czeska
 • Recordings  – Diana Groó, Węgry
 • Spinners – Ivars Tontegode i Reinis Ubelis, Łotwa
 • Stillborn – Olga Chajdas i Lena Góra, Polska
 • The Night of The Living Toys – Michał Walczak i Maria Wojtyszko, Polska
 • The Pale – Rusudan Pirveli, Gruzja
 • The Sibyl – Zuzanna Solakiewicz, Polska

Program trzynastej edycji ScripTeast rozpoczęły w październiku ub. roku tygodniowe warsztaty i indywidualne spotkania ze światowej sławy scenarzystami, reżyserami i producentami, po których nastąpiły indywidualne konsultacje online. W lutym br. scenarzyści wzięli udział w sesji ewaluacyjnej podczas festiwalu w Berlinie. Program zakończył się podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie co roku wręczana jest nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego.

W ubiegłych latach laureatami tej nagrody byli m.in. Benedek Fliegauf („Womb”, Międzynarodowy Festiwal w Locarno 2008), Marysia Nikitiuk („Kiedy padają drzewa”, Berlinale 2018), Simeon Ventsislavov („Aga”, Berlinale 2018), a także polscy twórcy, m.in. Jacek Piotr Bławut i Anna Onichimowska („Dzień czekolady”), Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski („Niemy”), Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) czy Kuba Czekaj („Sorry Polsko”).

ScripTeast jest jednym z najbardziej efektywnych programów w swojej kategorii – do tej pory na ekran zostało przeniesionych aż 41 scenariuszy. 7 projektów jest obecnie w produkcji. W programie wzięło udział 209 scenarzystów z 17 krajów. Pracowali nad 149 projektami, w tym 43 polskimi.

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE, a także Film New Europe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Więcej informacji: www.scripteast.pl

Informacja prasowa


29.05.2019