Laureaci 14. Gdańsk DocFilm Festival

W dniach 23-26 czerwca w Europejskim Centrum Wolności odbyła się 14. edycja Gdańsk DocFilm Festival. Impreza pod hasłem „Godność i praca” jest tematycznie skupiona na szeroko pojętej problematyce godnego życia ludzi pracy, ale i praw człowieka. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowano 26 filmów konkursowych. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda głóna dla filmu „Dobre życie”

Główna nagroda przyznana została koprodukcji niemiecko-kolumbijsko-szwajcarskiej „Dobre życie” wyreżyserowanej przez Jensa Schanze. Twórcy zwycięskiego obrazu otrzymali „Bramę Wolności” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Jak uzasadniono w werdykcie jury: „nagrodę przyznano za poruszającą europejskie sumienia opowieść o walce o godność i tożsamość. Film ukazuje chciwość, cynizm i pychę tych, którzy próbują urządzić świat według własnej recepty na szczęście.”

Zwycięski film to dokument o położonym na leśnych terenach Kolumbii miasteczku Tamaquito i zamieszkującej je społeczności Wayuu. Jej członkowie od wieków żyją dzięki darom natury. Gwałtowna ekspansja przemysłu węglowego zaopatrującego elektrownie na całym świecie diametralnie zmienia ich los. Wayuu podejmują walkę o przetrwanie.

Wyróżnienia

Jury przyznało 4 wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do polskiego filmu „Piano” w reżyserii Vity Marii Drygas: „za pokazanie mocy i bezsilności sztuki w subtelnej formie artystycznej oraz za dotarcie do nieoczywistej prawdy o wojnie i rewolucji poprzez szczególnego bohatera – instrument muzyczny”. Austriacko-boliwijski obraz „Cerro Rico – Srebrna Góra” w reżyserii Armina Thalhammera został wyróżniony „za pełną szacunku opowieść o wyniszczającej i niebezpiecznej pracy, która staje się treścią życia i źródłem godności bohaterów”. Aleksandra Maciuszek otrzymała wyróżnienie za polsko-kubańsko-meksykańską koprodukcję „Casa Blanca”: „za ukazanie bliskiej, intymnej relacji matki i syna za pomocą wzruszających obrazów”. Ostatnie z wyróżnień przyznano liberyjskiemu filmowi „Body Team 12″ w reżyserii Davida Darga: „za reporterską w charakterze, ale niezwykle emocjonalną, pozbawioną patosu opowieść o cichym bohaterstwie”.

Nagroda publiczności przypadła filmowi: „Mów mi Marianna” w reżyserii Karoliny Bielawskiej.

Kandydaci do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego

Jury festiwalu po raz trzeci wybrało, spośród polskich filmów biorących udział w konkursie, kandydatów do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego.

Nominacje przyznano w następujących kategoriach:

  • Najlepszy Film Dokumentalny- „Piano” reż. Vita Maria Drygas,
  • Najlepsza Reżyseria – „Mów mi Marianna”, reż. Karolina Bielawska,
  • Najlepsze Zdjęcia – „Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz,
  • Najlepszy Montaż – „Koniec Świata”, reż. Monika Pawluczuk.

Na podstawie informacji prasowej

27.06.2016