Laureaci 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni

Podczas nadchodzącego Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach długoletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną filmy nagrodzone na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

W programie 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni w sekcji „Na Horyzoncie” pokazany zostanie laureat Grand Prix wrocławskiego festiwalu – „Lucyfer” Gusta Van den Berghe oraz laureat nagrody FIPRESCI, trylogia Miguela Gomesa „Tysiąc i jedna noc”: cz. 1, „Niespokojny cz. 2, „Opuszczony” i cz. 3 „Oczarowany”.

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, zwraca uwagę na dobrą i długoletnią już współpracę z Nowymi Horyzontami: – Podoba mi się, że dokonujemy swoistej programowej wymiany: filmy z Wrocławia pojawiają się u nas, wzbogacając ofertę o kino międzynarodowe, a akcent gdyński pojawia się we Wrocławiu dzięki Gdyni na Horyzoncie. W ramach tego wydarzenia odbyło się w lipcu wspaniałe spotkanie widzów z Małgorzatą Zajączkowską, którą w Gdyni z kolei zobaczymy w konkursowej Nocy Walpurgii Marcina Bortkiewicza. Joannę Łapińską, dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty również cieszy obecność na Festiwalu w Gdyni: – Pokazy filmów z Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni to już tradycja. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że tytuły, które w tym roku pokażemy, tradycyjny sposób opowiadania w filmie zdecydowanie przekraczają.

„Lucyfer” Gusta Van den Berghe, autora m. in. „Niebieskiego ptaka” pokazywanego podczas 12. edycji Nowych Horyzontów, z Gabino Rodríguezem w tytułowej roli, nakręcony został w meksykańskiej wiosce u podnóża wulkanu Parícutin przy użyciu tondoskopu. Nawiązuje do biblijnej opowieści o Lucyferze, który podczas swojego upadku z nieba do piekieł spędza jakiś czas na ziemi. Wprowadza zamęt w życiu małej społeczności, prowokując narodziny ludzkiej woli i świadomość dobra i zła.

„Tysiąc i jedna noc” Miguela Gomesa, reżysera nagradzanego na międzynarodowych festiwalach Tabu, opowiada o gospodarczym kryzysie, jaki kilka lat temu dotknął Portugalię, zestawiając jej obraz z poddanymi autorskiej interpretacji Baśniami z tysiąca i jednej nocy. Pracując nad filmem, wykorzystał autentyczne historie tych, których dotknęła recesja, nie rezygnując przy tym z typowej dla swojego kina fantazji i szaleństwa. Długo oczekiwana trylogia Gomeza oprócz nagrody FIPRESCI we Wrocławiu zdobyła tytuł najlepszego filmu festiwalu w Sydney oraz była pokazywana w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

W tym roku w ramach cyklu „Gdynia na Horyzoncie” we Wrocławiu odbyła się projekcja filmu Paula Mazursky’ego z 1989 roku „Wrogowie” („Enemies: A Love Story”) na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w opowieści o grupie nowojorskich imigrantów zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która była gościem 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką prowadził dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. Pokaz był pomyślany jako uczczenie pamięci zmarłego niedawno Paula Mazursky’ego, autora takich filmów jak Niezamężna kobietai Harry i Tonto, a także uhonorowanie pracy polskiej aktorki, która od lat z powodzeniem łączy występy w kraju z karierą aktorską w Stanach Zjednoczonych.

40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa 

07.09.2015