Laureaci 16. Nyskiego Festiwalu Filmowego

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcje fabularne i dokumentalne nagrodzone na 16. Nyskim Festiwalu Filmowym.

W tym roku w ramach trzech konkursów i rozmaitych serii filmowych zaprezentowano blisko 120 filmów w 20 kinach festiwalowych w Niemczech, Polsce i Czechach. W programie znalazły się też między innymi wystawy, warsztaty i koncerty. W sobotni wieczór w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu zostały przyznane i wręczone statuetki festiwalowe Nyskich Ryb, tworzone przez artystę Andreasa Kupfera ze Strahwalde.

Nagrody dla polskich twórców  

Nagrodę za najlepszą kreację aktorską ufundowaną przez gazetę Sächsische Zeitung otrzymał Jacek Braciak za rolę w filmie „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka.

Nagrodę za najlepszą scenografię, ufundowaną przez miasto Görlitz, jury przyznało Jagnie Dobesz za jej pracę nad polsko-czesko-szwedzką koprodukcją „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej.

Nyską Rybę za najlepszy scenariusz do filmu „Fuga”, ufundowaną przez Liberecký kraj (Kraj Liberecki), otrzymała Gabriela Muskała. Nagroda została wręczona po raz pierwszy.

Film „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka otrzymał ufundowaną przez miasto Zittau nagrodę za najlepszy film dokumentalny.

Specjalne wyróżnienie w ramach konkursu filmu dokumentalnego otrzymała Ewa Kochańska za film „Jazda obowiązkowa”.

Nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy przyznano filmowi „Siostry” Michała Hytrosia.

Nagroda honorowa dla Jana Nowickiego

Nagrodę honorową Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzymał w tym roku polski aktor Jan Nowicki.

Następna edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego będzie miała miejsce od 26 do 31 maja 2020 roku.

Aktualne informacje oraz impresje z festiwalu znajdują się na stronie internetowej dostępnej pod adresem: www.neissefilmfestival.net

Informacja prasowa 


13.05.2019