Laureaci 17. MFF Tofifest

W sobotę zakończył się współfinansowany przez PISF 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Zwycięzcą w głównym konkursie On Air został czeski film „Let There Be Light”, a w konkursie From Poland „Boże Ciało” Jana Komasy. Złote Anioły za niepokorność twórczą otrzymali Agnieszka Holland, Dawid Ogrodnik i Paweł Pawlikowski. Złotego Anioła za całokształt twórczości otrzymał Krzysztof Globisz.

Złote Anioły

Na festiwalu Tofifest co roku przyznawane są Złote Anioły za niepokorność. W tym roku nagrodę tę otrzymał m.in. Dawid Ogrodnik, aktor znany z wielu głośnych produkcji („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”, „Cicha noc”).

Kolejny Złoty Anioł został wręczony reżyserce Agnieszce Holland, której najnowszy film „Obywatel Jones” od piątku można oglądać w kinach.

Statuetka powędrowała też do nagrodzonego Oscarem za film „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

Specjalnego Złotego Anioła za Całokształt Twórczości otrzymał Krzysztof Globisz. 

Publiczność doceniła „Boże Ciało”

W konkursie głównym On Air zwycięzcą został czeski „Let there be light”. Z kolei konkurs From Poland wygrał film „Boże Ciało”. Tradycyjnie nagrodę tę przyznaje festiwalowa publiczność. Reżyser Jan Komasa nie mógł być osobiście na Gali Zamknięcia, ale przekazał wiadomość przygotowaną specjalnie na tę okazję. „Filmy robię zawsze z myślą o widzach i dla widzów. Nie ma nic lepszego niż być docenionym przez własną widownię”, zaznaczył, dziękując za nagrodę.

Złoty Anioł dla reżysera w konkursie On Air trafił w ręce Mounii Meddour za film „Papicha”, który został też wybrany przez jury studenckie. Film jest algierskim kandydatem do Oscara. Zaś jury młodzieżowe za najlepszy film uznało „My Thoughts Are Silent”.

W konkursie Shortcut zwyciężył film hiszpański „Watermelon Juice”, poruszający trudną tematykę wykorzystywania seksualnego. Jak opowiadała sama reżyserka, celem było opowiedzenie historii kobiety, która pomimo doznanych krzywd i bólu, potrafi podnieść się i doświadczyć uzdrowienia. „Mam nadzieję, że ten film będzie nadzieją dla wielu kobiet, które noszą w sobie doświadczenie molestowania i pozwoli im docenić piękno życia”, mówiła twórczyni filmu, Irene Moray. Jury zdecydowało się też przyznać wyróżnienie dla filmu „Animal Behaviour” Davida Fine’a i Alison Snowden.

Więcej tutaj.


28.10.2019