Laureaci 2. edycji festiwalu Nowe Kino – Nowy Sącz

2. Festiwal Filmowy Nowe Kino – Nowy Sącz odbył się w dniach 17 i 18 listopada 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu.

Festiwal Filmowy Nowe Kino – Nowy Sącz

Festiwal Filmowy Nowe Kino – Nowy Sącz ma charakter ogólnopolski i jest konkursowym przeglądem krótkometrażowej filmowej twórczości fabularnej i jest otwarty na wszelką twórczość filmową poczynając od filmów, które powstały w szkołach filmowych a na offowej twórczości kończąc. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Robert Gliński.

2. Festiwal Filmowy Nowe Kino – Nowy Sącz odbył się w dniach 17 i 18 listopada 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Festiwal otworzyły krótkometrażowe filmy w reżyserii Romana Polańskiego.

32 filmy w konkursie 

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowały się trzydzieści dwie krótkie fabuły, zrealizowane po 2015 roku i zgodnie z formułą festiwalu nie dłuższe niż trzydzieści minut. Filmy zostały zaprezentowane w pięciu blokach, po projekcjach widzowie mogli spotkać się z ich autorami. Wśród przybyłych do Nowego Sącza twórców krótkich fabuł znaleźli się reżyserzy, aktorzy, operatorzy, montażyści, producenci, autorzy scenariusza. Spotkania poprowadził Robert Gliński.

Festiwal po własnym debiucie wciąż się rozwija, w tym roku do nagród dla reżyserów oraz aktorskiej dodano nowe – za zdjęcia oraz publiczności. Wprowadzono również nowe wydarzenia, jak skierowany do uczniów szkół średnich konkurs na recenzję krótkiego filmu fabularnego oraz losowanie nagród dla widzów głosujących na najlepszy film.

Laureaci 2. edycji 

Uroczysta gala zamknięcia 2. Festiwalu Filmowego Nowe Kino – Nowy Sącz odbyła się 18 listopada. Ceremonię wręczenia nagród poprzedził koncert muzyki filmowej w wykonaniu Bogusława Morki oraz Orkiestry Kameralnej Alla Viena pod dyrekcją Adama Manijaka.

Decyzją Jury w składzie Kinga Dębska (przewodnicząca), Paweł Sztompke, Andrzej Wolf, Joanna Żółkowska nagroda główna Festiwalu, Złoty Sędziwój, została przyznana reżyserowi Tomaszowi Gąssowskiemu za film „Baraż” za „umiejętność opowiadania o ważnych sprawach w prosty sposób”.

Srebrnego Sędziwoja za „Krótki dystans” otrzymał Giovanni Pieragneli – „Reżyser świetnie buduje napięcia i w nieoczywisty sposób opowiada o relacjach miedzy braćmi”.

Brązowy Sędziwój trafił do Urszuli Morgi za film „Mleko” za „niebanalną opowieść o miłości. Niech ta nagroda będzie zaczynem do pełnego metrażu na ten temat”.

Laureatem Aktorskiego Sędziwoja za główną rolę w filmie „Baraż” został Jacek Borusiński za „fantastyczną rolę, że zacytujemy bohatera pod kontrolą”.

Foto Sędziwoja zdobyli Krzysztof Kujawski i Małgorzata Popinigis za zdjęcia do filmu „Kucyk” (reż. Maciej Barczewski) za „konsekwencję i spójność obrazu z treścią”.

Jury postanowiło również wyróżnić Cezarego Łukaszewicza za rolę w filmie „Krótki dystans” za „subtelność w stworzeniu niejednoznacznej postaci balansującej między dobrem i złem”.

Nagrodę Sędziwoja Publiczności otrzymał film „Karma” w reżyserii Piotra Jelenia.

Szczegółowe informacje na stronie festiwalu: www.nowekino.nowysacz.pl.

Informacja prasowa 

20.11.2017