Laureaci 20. edycji "Lata z Muzami"

Dobiegła końca 20. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

Nagrody i wyróżnienia

W ramach Konkursu Filmowa Młoda Polska, w którym jury pod przewodnictwem Marcina Bortkiewicza i ze wsparciem Moniki Kuczynieckiej, Małgorzaty Steciak i Mirki Szymaniak postanowiło przyznać Grand Prix filmowi „Czarnowidzka” w reżyserii Joanny Stanowskiej. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Za bezpretensjonalne i pełen ciepłej ironii obraz o tym, że każdy jest kowalem swojego losu”. Wyróżnienie specjalne otrzymał film „Powrót” w reżyserii Damiana Kocura, o którym jury napisało: „Za nowy wyrazisty głos w naszym kinie, mówiący o potrzebie zrozumienia błędów drugiego człowieka”. W zmaganiach konkursowych wzięły udział 22 filmy. 

Laur Cisowy dla Marka Koterskiego

Podczas 20. edycji „Lata z Muzami” honorowy Laur Cisowy za wybitne dokonania reżyserskie otrzymał Marek Koterski. Reżyser sam poprowadził spotkanie z publicznością przed seansem „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, który jest dla niego najważniejszym filmem w karierze. Widzowie poznali m.in. proces twórczy Marka Koterskiego i dowiedzieli się, że wciąż pracuje on nad kolejnym projektem. Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzeli monodram Małgorzaty Bogdańskiej zatytułowany „Nie lubię pana, Panie Fellini” w reżyserii właśnie Marka Koterskiego i było to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji „Lata z Muzami”. 

Do Nowogardu zawitali także: Małgorzata Zajączkowska z filmem „Noc Walpurgi” (w reżyserii obecnego na festiwalu Marcina Bortkiewicza), Gabriela Muskała i jej „Moje córki krowy”, Adam Woronowicz z „Czerwonym Pająkiem”. 

„Lato z Muzami” to spotkania z artystami różnych dziedzin sztuki. Wśród malarzy organizatorzy gościli m.in. Floriana Kohuta i Małgorzatę Bucę. Muzycznie publiczność porywali Małgorzata Ostrowska i zespół Cuba De Zoo. W trakcie festiwalu trwały warsztaty dla dzieci, które wraz z Moniką Kuczyniecką i Ligą Superbohaterów budowały rakietę. Jej imponujących rozmiarów kształt idealnie wpisał się w przestrzeń Nowogardzkiego Domu Kultury. Młodzi widzowie byli zresztą najliczniejszą grupą odbiorców festiwalu, a przygotowywane codzienne dla nich seanse budziły gigantyczne zainteresowanie.

21. edycja

21. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie odbędzie się w dniach 14-16 lipca 2017 roku.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie www.ndk.pl.

Na podstawie informacji prasowej

20.07.2016