Laureaci 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu

26 listopada zakończył się 26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Po raz pierwszy w historii festiwalu jury przyznało dwie główne nagrody. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut sztuki Filmowej.

Zwycięzcy festiwalu

„Wobec wysokiego poziomu oraz różnorodności gatunkowej i stylistycznej filmów zgłoszonych do konkursu Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu – jury 26. edycji festiwalu postanowiło przyznać Grand Prix – Statuetkę Białej Kobry oraz Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 12 tys. zł, ex aequo (przy podziale nagrody finansowej po 6 tys. zł): Pawłowi Łozińskiemu za film »Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham«, za odważne przekraczanie granic gatunku w filmie o niemożności komunikacji wśród najbliższych sobie ludzi i Annie Zameckiej za film »Komunia«, za ukazanie heroicznej walki o scalenie rozbitej rodziny w intymnych i wnikliwych filmowych obserwacjach”.

Nagrodę Cierpliwe oko im. Kazimierza Karabasza w wysokości 10 tys. zł., ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury otrzymał Piotr Stasik za film „21 x Nowy Jork” – poetycki obraz ludzkiej samotności na tle wielkiej metropolii.

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich jury przyznało Pawłowi Wysoczańskiemu za film „Jurek”, w którym twórca stworzył pełny i wnikliwy portret człowieka realizującego swoje pasje na granicy życia i śmierci.

Nagrodę za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego w wysokości 6 tys. zł otrzymał Maciej Adamek za film „Dwa światy” – za wrażliwe ukazanie ciężaru odpowiedzialności, który dźwiga na swoich barkach dzielna dziewczynka zapewniając łączność swoich głuchoniemych rodziców ze światem.

Nagrodę dla najlepszego reportażu w wysokości 5 tys. zł. otrzymują ex aequo (przy podziale nagrody finansowej po 2,5 tys. zł): Tomasz Patora za film „Choroba jeszcze nie minęła” oraz Ernest Saj za film „Ucieczka z piekła”. Twórcy reportaży zwracają uwagę na szokujące pogwałcenie podstawowych praw człowieka.

Nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce żydowskiej w postaci medalu ufundowanego przez fundację Monumentum Iudaicum Lodzense otrzymał Michał Bukojemski za film „Dziennik Sierakowiaka”, za znalezienie filmowej formy prezentacji wstrząsającego dokumentu Holocaustu.

Nagrodę rzeczową Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz otrzymał Marek Rudnicki za film „Pa, kochanie”, za subtelną i wzruszającą opowieść o przyjaźni ukazanej w szerokim kontekście historycznym.

Dyplomy honorowe 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu otrzymali: Krystian Matysek za film „Łowcy miodu”, za poruszenie ważnego tematu ekologicznego w atrakcyjnej filmowo formie oraz Aleksandra Rek za film „Wariacja na wiolonczelę solo”, za oryginalny i wysublimowany wizualnie portret artysty, który pokonując chorobę, nie rezygnuje z uprawiania sztuki.

W jury 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zasiadali reżyserzy: Vita Drygas, Monika Pawluczuk i Andrzej Sapija oraz filmoznawca Tadeusz Szczepański.

Źródło informacji: http://festiwalmediow.pl/2016/11/26/laureaci-festiwalu-mediow/

28.11.2016