Laureaci 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce

Współfinansowane przez PISF filmy zostały nagrodzone na 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce.

70 nowych produkcji w programie

22 listopada w Chicago zakończył się 27. Festiwal Filmów Polskich w Ameryce (Polish Film Festival in America). Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się produkcje, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Aż trzy nagrody powędrowały do filmów wyprodukowanych przez Studio Filmowe Kalejdoskop: „Moje córki krowy”, „Aktorka” i „Mów mi Marianna”. 

Nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymała produkcja Zoyda Art Production – „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Obraz znalazł się na liście 124 pełnometrażowych filmów dokumentalnych, które ubiegają się o nominację do Oscara, razem z „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak oraz filmem „Karski i władcy ludzkości” Sławomira Grünberga.

W tym roku w programie wydarzenia znalazło się się prawie 70 nowych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji.

Laureaci 27. edycji festiwalu

  • Najlepszy film fabularny – „Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska
  • Najlepszy film dokumentalny – „Dotknięcie anioła”, reż. Marek Tomasz Pawłowski
  • Nagroda specjalna jury – „Karbala”, reż. Krzysztof Łukaszewicz
  • Nagroda specjalna jury – „Nadejdą lepsze czasy”, reż. Hanna Polak
  • Nagrody publiczności – „Karbala”, reż. Krzysztof Łukaszewicz oraz „Aktorka”, reż. Kinga Dębska i Maria Konwicka
  • Nagroda krytyków filmowych z Chicago – „Mów mi Marianna”, reż. Karolina Bielawska
  • Nagrody dla najlepszego młodego artysty – „Intruz”, reż. Magnus von Horn oraz „Punkt wyjścia”, reż. Michał Szcześniak, „Łakomstwa Endemita”, reż. Natalia Dziedzic
  • Nagrody za wyjątkowe wartości ludzkie – „Karski”, reż. Magdalena Łazarkiewicz, „Królowa ciszy”, reż. Agnieszka Zwiefka
  • Nagroda humanitarna – ” Brzostek. Historia pewnego powrotu”, reż. Simon Target

Polish Film Festival in America

Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. Założony w 1989 przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.pffamerica.org.

Na podstawie materiałów organizatora

23.11.2015