Laureaci 6. MFF Kino Dzieci

Podczas gali zamknięcia 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci poznaliśmy zwycięzców dwóch festiwalowych konkursów: głównego i filmowych odkryć.

Plebiscyt Publiczności

Kwiat Paproci – nagroda publiczności, głosami widzów 23 kin najlepszym filmem konkursu głównego w plebiscycie publiczności została produkcja „Szybcy i śnieżni”, reż. Benoît Godbout.

Nagrody Jury Dziennikarzy

Jury Dziennikarzy w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Justyna Suchecka, Łukasz Maciejewski przyznali Kwiat Paproci – nagrodę jury dziennikarzy koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Film jest współfinansowany przez PISF. 

„Za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych.”

Jury Dziennikarzy przyznało też Wyróżnienie dla filmu „Niezwykłe lato z Tess” w reżyserii Stevena Wouterlooda.

„Za znalezienie nieszablonowego sposobu na ukazanie skomplikowanych relacji rodzinnych oraz rodzącej się przyjaźni i problemu samotności w urzekającej letniej scenerii.”

Nagrody Jury Twórców

Jury Twórców w składzie: Zofia Stanecka, Konrad Dworakowski, Mariusz Palej przyznało Kwiat Paproci – nagrodę jury twórców filmowi „Niezwykłe lato z Tess”, reż. Steven Wouterlood. 

„Za bogactwo świata przedstawionego, głębię w ujęciu sylwetek wszystkich bohaterów i uznanie nieoczywistej perspektywy Sama i Tess.”

Wyróżnienie Jury Twórców otrzymał film „Cały świat Romy”, reż. Mischa Kamp.

„Za wrażliwość i głębię w ujęciu trudnego tematu oraz za wiarę twórców w empatię i inteligencję młodego odbiorcy.”

Nagrody Jury ECFA

Jury ECFA (European Children’s Film Association) w składzie: Elisa Giovannelli, Joanna Żak, Gert Hermans przyznało Kwiat Paproci – nagrodę jury ECFA filmowi „Cały świat Romy”, reż. Mischa Kamp.

Wyróżnienie przyznano filmowi „Jakub, Mimmi i gadające psy”, reż. Edmunds Jansons.

Nagrody SKSiL

Nagroda Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych została przyznana filmowi „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”, reż. Rasmus A. Sivertsen.

„Niezwykła historia znanych już nam bohaterów, pokazująca w przystępny i niepozbawiony humoru sposób, że nie wszystko co już zaplanowaliśmy udaje się zrealizować. Warto być wytrwałym do końca. Jest to zarazem bardzo ciekawa, niepowtarzalna animacja poklatkowa.

Nagrodzony przez nas film rekomendujemy do rozpowszechniania w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.”

Wyróżnienia:

  • „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, reż. Lorenzo Mattotti,
  • „Szybcy i śnieżni”, reż. Benoît Godbout.

Nagrody Jury Odkryć

Jury Odkryć w składzie: Magda Hueckel, Marta Pajek, Anna Serdiukow przyznało Kwiat Paproci – nagrodę jury filmowych odkryć filmowi „Marona – psia opowieść” w reż. Anki Damian.

„Przełamujący konwencje, spektakularny i różnorodny język wizualny, który pozwala wejść w skórę psa. Poczucie humoru dodaje lekkości tej wzruszającej historii.”

Wyróżnienia:

  • Wyróżnienie dla filmu „Daniel” w reżyserii Marine Atlan.

„Za dotknięcie tabu i poruszenie delikatnej oraz ważnej tematyki dojrzewania. Film o etapie, przez który wszyscy przechodzimy ale o tym zapominamy, jest dotkliwy a zostaje z nami na całe życie.

  • Wyróżnienie dla filmu „Dzieci ze Snow Land” w reżyserii Zara Balfour i Marcusa Stephensona.

„Ta opowieść udowadnia, jak wielką siłę oddziaływania może mieć dokument. Pokazuje trudną emocjonalnie i fizycznie podróż, dzięki której możemy poczuć to, co bohaterowie. Przybliża nepalską kulturę, rozbudza ciekawość i uruchamia w nas gotowość do podróży w każdej formie.”

Źródło informacji: kinodzieci.pl


30.09.2019