Laureaci 7. edycji Konkursu "Powiększenie"

Znamy laureatów 7. edycji Konkursu „Powiększenie”. 

Już po raz siódmy wybrano laureatów Konkursu „Powiększenie” organizowanego przez portal Filmweb. Celem konkursu jest wyłonienie młodych i zdolnych ludzi, którzy w przyszłości będą pisać profesjonalnie o kinie.

Jury w składzie: Grażyna Torbicka (dziennikarka filmowa i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi), Joanna Birek (laureatka VI edycji „Powiększenia”), Marta Sikorska (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Bartosz M. Kowalski (reżyser „Placu zabaw”) oraz przewodniczący jury Michał Walkiewicz (redaktor naczelny Filmwebu) po zapoznaniu się z pracami 172 uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • I nagrodę (3000 zł oraz stałą współpracę z portalem Filmweb) zdobyła Patrycja Calińska za recenzję serialu „Westworld” oraz esej pt. „AI: Sny o potędze”.
  • Wyróżnienia (po 1000 zł oraz możliwość publikacji na łamach portalu) zdobyli Ewelina Leszczyńska za recenzję filmu „Zagubiona autostrada” Davida Lyncha oraz esej pt. „David Lynch przeciąga strunę” oraz Piotr Fortuna za recenzję filmu „Christine” Antonio Camposa oraz esej pt. „Anarchia bohatera”.
  • Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszą recenzję polskiego filmu zdobył Maciej Kryński za recenzję filmu „Miliard szczęśliwych ludzi” Macieja Bochniaka.

Konkurs nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością, a poziom nadsyłanych tekstów rośnie z roku na rok. Siedem dotychczasowych edycji przyniosło aż 1602 zestawy konkursowe. Laureaci konkursu stali się filarami publicystyki Filmwebu, a także innych mediów. Zwycięzca pierwszej edycji, Radosław Osiński, w 2013 roku zdobył Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Dwa lata wcześniej na podium w tymże konkursie uplasował się wyróżniony w I edycji „Powiększenia” Piotr Szcześniak. Zwycięzca III edycji, Marcin Stachowicz, został wyróżniony w 2014 i 2017 roku, z kolei zwyciężczyni IV edycji, Klara Cykorz, otrzymała II nagrodę w roku bieżącym. Wszyscy współpracują z portalem Filmweb i są wizytówką publicystyki drugiego co do wielkości portalu o tematyce filmowej w Europie.

„Jestem zadowolony z tegorocznej edycji i mam nadzieję, że czytelnicy znajdą przyjemność w lekturze tekstów – zarówno tych zwycięskich, jak i tych, które laureaci napiszą dla nas w przyszłości” – mówi przewodniczący jury oraz redaktor naczelny Filmwebu, Michał Walkiewicz.

Nagrody zostaną wręczone 30 września, podczas corocznego zjazdu użytkowników portalu, Filmweb Offline.

Partnerem konkursu jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacja prasowa 

07.09.2017