Laureaci 7. Nagród PISF

16 września 2014 podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz siódmy Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Laureaci 7. Nagród PISF

Audycja radiowa lub program telewizyjny

 • „Filmoteka Polska” w Radiu znad Wilii, Renata Butkiewicz 

Dyskusyjny klub filmowy

 • DKF „Olbrzym” w Tarnowskich Górach

Dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce

 • Gutek Film za dystrybucję filmu „Sugar Man”, reż. Malik Bendjelloul

Edukacja młodego widza

 • Projekt „Animacja dla każdego” – Studio Miniatur Filmowych w Warszawie 
 • Warsztaty „Ogrody animacji polskiej” – Camfilm, Katarzyna Kubacka, Jan Szymański 
 • KinoSzkoła. Interdyscyplinarny program edukacji medialnej – Joanna Zabłocka-Skorek

Kino

 • Kino Fenix w Łowiczu 

Krajowe wydarzenie filmowe 

 • Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka – Anna Osmólska-Mętrak, Janusz Zaorski 

Krytyka filmowa

 • Anita Piotrowska

Książka o tematyce filmowej

 • „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii” – Monika Talarczyk-Gubała 

Międzynarodowe wydarzenie filmowe

 • 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Stowarzyszenie Rotunda
 • 6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko OFF CAMERA

Plakat filmowy

 • „Świteź” – Agata Wacławiak-Pączkowska

Portal internetowy lub blog filmowy

 • „Czego nie widać” – blog Bartosza Żurawieckiego

Program kształcenia profesjonalnego

 • Program EKRAN – Wajda Studio 

Promocja za granicą

 • Międzynarodowa promocja filmu „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego –  Portobello Film Sales, Opus Film

Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii

 • Fixafilm za rekonstrukcję filmu „Popioły” w reż. Andrzeja Wajdy

Ciężka praca i pasja

– Nasze dzisiejsze spotkanie służy temu, żeby podziękować tym wszystkim, od których zależy, czy twórca skomunikuje się mądrze z widzem. To ich ciężka praca, pasja, ogomne serce dla kina powodują, że polska kinematografia zyskała rangę ważnej sztuki – mówiła Dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

 

Coraz większy sukces polskiego kina na Litwie

– Kocham polskie kino i bardzo się cieszę, że ta moja miłość do polskiego kina nie jest prywatna, że polskie kino odnosi coraz większy sukces na Litwie – mówiła Renata Butkiewicz z Polskiego Radia znad Willi odbierając nagrodę za audycję „Filmoteka Polska”.

Warsztaty „Animacja dla każdego”

– Chciałbym podziękować twórcom tych nagród. Dziękuję, że wśród wielu kategorii jest ta, która daje początek innym, czyli edukacja młodego widza. Kocham pracować z dziećmi i moi współpracownicy również. Mam nadzieję, że ta nagroda doda nam pary do dalszego działania – mówił Eugeniusz Gordziejuk, współtwórca skierowanych do dzieci i młodzieży warsztatów „Animacja dla każdego” realizowanych przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.

Kino studyjne od podstaw

– W 2003 roku straciliśmy kino Bzura, które prowadziliśmy. Łowicz pozostał bez kina. Z moimi współpracownikami wpadliśmy na szalony pomysł stworzenia w Łowiczu kina studyjnego od podstaw w sali pierwszego kinematografu EOS. Mieliśmy tylko stary ekran, nic więcej. Przez ten czas udało się nam stworzyć kino, które godzi repertuar komercyjny z artystycznym – mówił Maciej Malangiewicz dyrektor Kina Fenix w Łowiczu.

Promocja młodych ludzi piszących o filmie

– Dedykujemy tę nagrodę dwóm osobom: Krzysztofowi Mętrakowi i Piotrowi Łazarkiewiczowi, który pierwszy wpadł na pomysł, że warto zorganizować taki konkurs promujący młodych ludzi piszących o filmie – mówił Janusz Zaorski. Laureatami odbywającego się od 20 lat konkursu są m.in. Michał Chaciński, Mateusz Werner, Michał Oleszczyk, Błażej Hrapkowicz i Jakub Socha.

10 lat programu Ekran

– Bardzo się cieszymy, że powstała taka kategoria jak kształcenie profesjonalne. W tym roku zrealizowaliśmy już 10. edycję Ekranu i niedługo ogłosimy nabór na odnowioną edycję programu Ekran Plus – mówiła Agnieszka Marczewska z Wajda Studio. Nagroda PISF w kategorii Kształcenie profesjonalne została przyznana w tym roku po raz pierwszy. 

Światowa dystrybucja „Idy”

– Bardzo dziękuję za tę nagrodę i tym wszystkim, którzy od samego początku wspierali nasz film przez produkcję i teraz również poprzez dystrybucję w kraju i za granicą. Do tej pory „Ida” została sprzedana już do 56 krajów – mówiła Ewa Puszczyńska z Opus Film. 

Nagrody PISF

 

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

 

Paulina Bez

16.09.2014