Laureaci 9. Nagród PISF!

20 września 2016 podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz dziewiąty Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Laureaci 9. edycji Nagród PISF

Kino

 • Kino Narew w Pułtusku

Krajowe wydarzenie filmowe

 • 12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Koszalinie

Promocja polskiego kina za granicą

 • Studio Munka za promocję filmów dokumentalnych „Obiekt” w reż. Pauliny Skibińskiej oraz „Punkt wyjścia” w reż. Michała Szcześniaka

Krytyka filmowa 

 • Małgorzata Sadowska

Audycja filmowa

 • „Do zobaczenia” w Radiu TOK FM, Patrycja Wanat

Portal internetowy/blog o tematyce filmowej

 • Adapter.pl, portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących

Książka o tematyce filmowej

 • Dwutomowa publikacja „Historia polskiego filmu dokumentalnego (1896­-1944, 1945-2014)”, Małgorzata Hendrykowska

Edukacja filmowa

 • Cykl spotkań filmowych dla obcokrajowców „Polish Cinema for Beginners” w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dyskusyjny Klub Filmowy

 • Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron w Gorzowie Wielkopolskim

Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii

 • TPS Film Studio za rekonstrukcję cyfrową serialu i filmu „Proszę Słonia” w reż. Witolda Giersza

Plakat filmowy

 • „11 minut”, Wilhelm Sasnal 

Kapituła nie przyznała w tym roku nominacji i nagrody w kategorii Dystrybucja polskiego filmu.

Codzienna praca na rzecz polskiej sztuki filmowej 

„Nie byłoby odbiorców polskich filmów, recepcji polskiej sztuki filmowej, nie byłoby polskiego środowiska filmowego bez Państwa. Ważni są twórcy, polskie filmy ale najważniejszy jest widz. Żeby ten widz istniał i chodził na polskie filmy potrzebna jest praca, uświadamiająca czym jest sztuka filmowa, którą Państwo wykonujecie na co dzień” – mówiła Magdalena Sroka dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Nowe statuetki Nagród PISF

Nowe statuetki Nagród PISF. Fot. Anna Rezulak

W tym roku laureaci Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymali nowe statuetki autorstwa Xaverego Deskura Wolskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

„Punktem wyjścia do stworzenia statuetki było dla mnie «Solaris» Stanisława Lema, które po ekranizacji filmowej Andrieja Tarkowskiego stało się metaforą sztuki filmowej. Planeta Solaris to z jednej strony bezkresny ocean pustki, a z drugiej matryca pod projektowane fantazje i niezrealizowane scenariusze oraz narrację psychologii bohaterów. Festiwal odbywa się w nadmorskim mieście, gdzie obecność morza może uruchamiać filmową wyobraźnię. Każda ze statuetek to niby ten sam wycinek iluzorycznej wody. Połączone wszystkie razem tworzą spójną bryłę oceanu – pozornie nieregularną. Sztuka filmowa, pozbawiona elementarnych części składowych, takich jak między innymi instytucje i krytycy zajmujący się kinem, przestanie istnieć. Statuetka reaguje na światło i w zależności od niego wygląda za każdym razem nieco inaczej – niczym pryzmat oraz planeta Solaris” – mówi autor statuetki Xavery Deskur Wolski.

Nagrody PISF

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Gala Nagród PISF

20.09.2016