Laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego Zabytkomania

10 grudnia 2015 w kinie Kultura w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród laureatom I Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego Zabytkomania, który został zorganizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Zabytkomania

Zabytkomania to nowy konkurs filmowy skierowany przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów oraz absolwentów szkół filmowych, którego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, ale przede wszystkim zwiększenie ich wiedzy o lokalnych zabytkach i historii, a także nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem kulturowym.

Amatorzy i profesjonaliści

Uczestnicy Zabytkomanii konkurowali w dwóch grupach: amatorzy (młodzież gimnazjalna i licealna), którzy mogli nadsyłać prace w kategoriach: film dokumentalny lub reportaż i film animowany oraz profesjonaliści (studenci i absolwenci szkół filmowych), dla których przewidziano trzy kategorie: film dokumentalny lub reportaż, film animowany oraz spot reklamowy promujący temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła i pomniki”.

Jury konkursu

Nagrody w konkursie „Zabytkomania” przyznało jury w składzie: reżyser i scenarzystka Agnieszka Smoczyńska (przewodnicząca), kierownik zespołu ds. kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa Beata Bauer, Kinga Gałuszka z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, reżyser Wojciech Klimala i reżyser filmów animowanych Kamil Polak.

Filmy pokazujące wrażliwość twórców

– Historia tego konkursu rozpoczęła się bardzo prozaicznie od zapisu w krajowym programie ochrony i opieki nad zabytkami, który wskazywał, że powinien zostać zorganizowany konkurs ogólnopolski, który by przybliżył szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Ten konkurs stał się zaczynem naprawdę czegoś wspaniałego i przyniósł wspaniałe efekty. Bardziej i mniej znane rzeczy związane z zabytkami zostały przedstawione w filmach różnego typu. Pewne zjawiska zostały wręcz odkryte. Cieszy mnie, że mamy młodzież i osoby, które mają wrażliwość, chcą szanować to, co nas otacza – mówiła podczas gali wręczenia nagród Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.

Laureaci w grupie profesjonalistów

Kategoria film dokumentalny lub reportaż

 • I miejsce – „130 kubików” – nagrodę główną w wysokości 20.000 zł otrzymali Przemysław Wawrzyniak i Dominik May.
 • II miejsce – „Struną błękitną i sercem” – nagrodę w wysokości 15.000 zł otrzymał Karol Wasilka.
 • III miejsce – „Zameczek w Michałkowicach” – nagrodę w wysokości 10.000 zł otrzymali Michał Pawusz, Adrian Kawa i Marcin Wądołowski.

Kategoria film animowany

 • I miejsce – „Kolekcjoner” – nagrodę główną w wysokości 20.000 zł otrzymali Kamila Grzybowska-Sosnowska i Mirosław Sosnowski.
 • Nagrody za II miejsce w kategorii film animowany nie przyznano.
 • III miejsce – „Opiekujemy się zabytkami” – nagrodę w wysokości 10.000 zł otrzymali Marcin Koszałka, Robert Sowa i Wiola Sowa.

Kategoria spot promujący temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”

 • I miejsce – „Nieuchwytne” – nagrodę główną w wysokości 20.000 zł otrzymały Eliza Płocieniak-Alvarez i Stella Raith.
 • Nagrody za II miejsce nie przyznano.
 • III miejsce – „Obraz przeszłości” – nagrodę w wysokości 10.000 zł otrzymali Alicja Kusal, Illia Mkrtchian, Artem Nesterov i Yuliia Taranienko.

Laureaci w grupie amatorów

Kategoria film dokumentalny lub reportaż

 • I miejsce – „Spotkanie w Kripplein Christi” – nagrodę główną w postaci 4-dniowej wycieczki szlakiem zabytków w Polsce przyznano grupie Pana Tomasza Wojnarowskiego w składzie: Agnieszka Gertych, Daria Lorenc, Krzysztof Sobczuk, Jan Malkus.
 • II miejsce – „Skansen” – nagrodę w postaci 3-dniowej wycieczki szlakiem zabytków w Polsce otrzymał Tomasz Kwiatkowski, uczeń Pani Małgorzaty Irger-Kobielskiej.
 • III miejsce – „Stary Fordon” – nagrodę w postaci 2-dniowej wycieczki szlakiem zabytków w Polsce przyznano grupie Pani Magdaleny Mohr-Paterek w składzie: Jolanta Michalska, Ksenia Kowalska.

Kategoria film animowany

 • I miejsce – „Szczecineckie czarownice” – nagrodę główną w postaci 4-dniowej wycieczki szlakiem zabytków zdobyła grupa Pani Jolanty Sierpińskiej w składzie: Maciej Lemke, Michał Kotschy, Mateusz Sobolewski, Mikołaj Rojczyk.
 • II miejsce – „Zabytkomania” – nagrodę w postaci 3-dniowej wycieczki szlakiem zabytków w Polsce zdobyła grupa Pani Małgorzaty Głowackiej w składzie: Kordian Banaszek, Julia Galek, Kacper Szczepański, Filip Nowak.
 • III miejsce – „Nasza Nowa Huta” – nagrodę w postaci 2-dniowej wycieczki szlakiem zabytków w Polsce zdobyła grupa Pani Agnieszki Wrześniak w składzie: Kamila Dziedziniewicz, Natalia Majewska, Julia Paciorek, Maria Trzósło.

Strona Narodowego Instytutu Dziedzictwa: www.nid.pl.

Paulina Bez

11.12.2015