Laureaci II edycji Nagród PISF

Zwycięzcy odebrali nagrody wczoraj podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Kapitol.

 

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymali:

 

MIĘDZYNARODOWE WYDARZENIE FILMOWE
5. Planete Doc Review (Against Gravity)

„Każda edycja Planete Doc Review jest wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich wielbicieli światowego filmu dokumentalnego z najwyższej półki. Pokazom zebranym w cykle tematyczne towarzyszą dyskusje z udziałem ekspertów, reżyserów i debaty na temat współczesnego filmu dokumentalnego. W 2008 r. festiwal odwiedziła rekordowa liczba 25 000 widzów”.


KRAJOWE WYDARZENIE FILMOWE
Akcja „Tu było kino” (Wydawnictwo Chrum)

„Intencją twórców tego unikatowego projektu jest ocalenie od zapomnienia i stworzenie dokumentacji wszystkich istniejących kin jednosalowych w Polsce, które przez dziesięciolecia były jedynym łącznikiem widza z wielkim filmem, a obecnie, w dobie ekspansji multipleksów często znalazły się na granicy egzystencji. Autorzy sfotografowali ponad 500 placówek tego typu w Polsce, co stało się wyjątkowym przeglądem architektury kinowej”.

 

PODMIOT PROWADZĄCY KINO
Kino Charlie w Łodzi

„Powstałe w 1994 r. kino od początku proponuje ambitny repertuar filmowy i jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznych. Kino Charlie to znakomity przykład dobrze zarządzanej placówki artystycznej promującej polską kulturę filmową, kino artystyczne i niezależne”.

 

PROMOCJA ZA GRANICĄ
Projekt Polish Docs (Krakowska Fundacja Filmowa)

„Kontynuacja zainicjowanego w 2007 r. projektu promocji polskiego filmu dokumentalnego na zagranicznych festiwalach. Dzięki Polish Docs w zeszłym roku polscy dokumentaliści byli obecni na kilkudziesięciu imprezach filmowych, a także promowani podczas prestiżowych targów filmowych”.

 

DYSTRYBUCJA POLSKIEGO FILMU
Dystrybucja zagraniczna filmu „Sztuczki” (Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników)

„Dzięki skutecznej promocji, organizacji kampanii festiwalowych oraz efektywnej współpracy z dystrybutorami zagranicznymi film Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki” wprowadzono do dystrybucji w 30 krajach m.in. na tak trudnych rynkach jak Francja, Norwegia i Izrael”.

 

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY
Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera” działający przy Akademickim Centrum Kultury Chatka Żaka przy UMCS w Lublinie

„Istniejący od 1972 r. Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera” jest placówką zasłużoną dla kultury filmowej, nie tylko akademickiego Lublina. Dzięki staraniom długoletniego prezesa Piotra Kotowskiego, niestrudzonego animatora kultury i znawcy kina, DKF „Bariera” jest współorganizatorem wielu cennych inicjatyw filmowych m.in. Letniej Akademii w Zwierzyńcu”.

 

EDUKACJA MŁODEGO WIDZA
26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale kino! (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

„Festiwal jest wyjątkowym świętem kina adresowanego do młodego widza. Podczas ostatniej edycji ponad 12 000 dzieci obejrzało 106 filmów. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty edukacyjne wprowadzające w tajniki sztuki animowanej, wykłady, panele dyskusyjne adresowane do dziecięcej widowni. Impreza konsekwentnie od lat przyczynia się do rozwoju edukacji filmowej wśród najmłodszych”.

 

KRYTYKA FILMOWA
Maria Kornatowska

Wybitny krytyk filmowy, eseistka, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej. Współpracowniczka miesięcznika „Kino”. Współpracowała także z „Filmem”, „Kwartalnikiem Filmowym”, „Tygodnikiem Powszechnym” i prasą polonijną.

 

AUDYCJA RADIOWA I PROGRAM TELEWIZYJNY
„Kocham Kino” (Grażyna Torbicka, Tadeusz Sobolewski)

„Magazyn filmowy Grażyny Torbickiej gości na ekranach już od 12 lat. Pełen profesjonalizm w połączeniu z zamiłowaniem do tematu, prezentacje ciekawego i wartościowego kina, program na niezmiennie wysokim poziomie przedstawiający to, co najważniejsze na polskim i światowym rynku filmowym”.


PORTAL INTERNETOWY
www.stopklatka.pl

„Działający już 12 lat portal jest nieocenionym źródłem informacji o wydarzeniach i aktualnościach filmowych. Jeden z najczęściej odwiedzanych i popularnych portali w Polsce. Zawiera repertuar kin, wywiady, recenzje, box office, artykuły i informacje branżowe”.

 

NAJLEPSZA KSIĄŻKA
Tadeusz Lubelski
Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty”

To zawarte w jednym tomie syntetyczne ujęcie całych dziejów kina w Polsce – od pierwszych seansów filmowych na ziemiach polskich zorganizowanych w 1896 r. aż po filmy zrealizowane w 2007 r., które miały premierę w listopadzie roku 2008. Autor, jeden z najlepszych polskich filmoznawców, błyskotliwie omawia tu wszystkie najważniejsze zjawiska, nurty i wydarzenia z zakresu polskiej sztuki i kultury filmowej oraz przemysłu kinematograficznego”.

 

05.05.2009