Laureaci konkursu Trzy Korony 2015

15 grudnia 2015 r. podczas uroczystej gali w Krakowie ogłoszono nazwiska laureatów 8. konkursu „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” na najlepsze scenariusze filmowe.

Laureaci

  • I nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego i 20 tys. zł otrzymała Monika Góra za scenariusz do filmu „Grechuta”, m.in. za pokazanie, że „chęć tworzenia potrafi być silniejsza od choroby i własnych słabości”.
  • I nagrodę w kategorii filmu fabularnego i 40 tys. zł otrzymał Robert Jarociński za scenariusz „Turnus”, za „misterną konstrukcję mozaikową i dobrze zbudowane postaci w realiach historycznych”.

Nagrody pieniężne dla zdobywców pierwszego miejsca w obu kategoriach pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego.

Komisja konkursowa przyznała także nagrodę za drugie miejsce, którą otrzymał Piotr Janusz za scenariusz „Nogi wolności”, który „w atrakcyjnej dla młodego widza formie przekazuje treści historycznego, schyłkowego okresu systemu komunistycznego w Polsce”. Finansowa część nagrody – 30 tys. zł – pochodzi z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Trzecią nagrodę i 15 tys. zł z budżetu Krakowskiego Biura Festiwalowego odebrał Olaf Olszewski za tekst „1982 Nigdy nie będziemy sławni”. Jurorzy docenili ten scenariusz za „pokazanie dylematów moralnych tamtego młodego pokolenia” oraz za interesującą dla współczesnego widza formę.

Wyróżnienie specjalne przyznano scenariuszowi „Lunatycy” Bartosza Pietryki, który ma szansę stać się „ciepłym, rodzinnym filmem z nutą dydaktyzmu, z dowcipnymi i błyskotliwymi dialogami”.

Idea konkursu

Nagroda dla najlepszych scenariuszy powstała w celu uaktywnienia środowisk twórczych oraz docenienia i nagrodzenia oryginalnego, filmowego sposobu widzenia Małopolski – historii, ludzi, miejsc. Jednym z owoców konkursu jest wyświetlany na ekranach kin w Polsce fabularny debiut Marcina Koszałki „Czerwony pająk”. Pomysł na film został zaczerpnięty ze scenariusza „Lolo” Marty Szreder – laureatki konkursu „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa” z 2009 r.

Tegoroczna edycja w liczbach

W tym roku zgłoszono łącznie 72 scenariusze, w tym 58 scenariuszy filmów fabularnych i 6 scenariuszy filmów dokumentalnych, które przeszły pozytywnie ocenę formalną. Do drugiego etapu konkursu, tj. do oceny Jury, Komisja Selekcyjna zakwalifikowała 12 scenariuszy filmów fabularnych oraz 3 scenariusze filmów dokumentalnych. W skład tegorocznego jury weszli: Jerzy Stuhr, Jan Komasa oraz Piotr Wojtowicz.

Spotkanie branżowe

16 grudnia Województwo Małopolskie oraz Krakowski Klaster Filmowy zorganizowali spotkanie dla finalistów tegorocznej edycji Konkursu z producentami i reżyserami. Spotkanie odbyło się w Małopolskim Parku Technologii Informacyjnych, gdzie mieści się Laboratorium Multimedialne – nowe studio postprodukcyjne w Krakowie. Uczestnicy spotkania dostali możliwość zaprezentowania swoich prac i poznania producentów i reżyserów, którzy mogliby zrealizować filmy na podstawie ich scenariuszy. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Krakowskiej Komisji Filmowej oraz script doktorzy.

Źródło: www.malopolskie.pl

21.12.2015