Laureaci MFF Off Cinema na AFD "MovieWro"

10 lutego w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” odbędzie się pokaz filmów młodych polskich dokumentalistów nagrodzonych podczas ubiegłorocznej odsłony MFF „Off Cinema”. Wśród nich znajdzie się m.in. film doskonale znanego we Wrocławiu Bartosza Kruhlika, który będzie gościem specjalnym wydarzenia.

 

Rozmowę z reżyserem po projekcji filmów, przeprowadzi organizator AFD Lech Moliński. Krótki metraż, wykształconego we Wrocławskiej Szkole Filmowej, a obecnie kontynuującego edukację w PWSFTviT w Łodzi, Kruhlika wygrał główną nagrodę zeszłorocznego festiwalu „Off Cinema”. W etiudzie dokumentalnej nastoletnia Asia wyrusza w podróż ze swoim dziadkiem, a wyprawie towarzyszy kamera. „Wycieczka” na festiwalach filmowych radzi sobie naprawdę dobrze, nawiązując tym samym do poprzedniego dokumentu autorstwa Kruhlika – filmu „Jutro…”, w którym stworzył on dowcipny portret swojej własnej babci, co pozwoliło mu zdobyć liczne nagrody na ważniejszych w kraju festiwalach młodego kina.

 

Drugą co do ważności nagrodę – Srebrny Zamek – jury XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Off Cinema” przyznało dwóm tytułom: „Takie życie…” Daniela Zielińskiego i „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. „Takie życie…” opowiada o niemłodym już człowieku, który opiekuje się schorowaną matką. Pozostali członkowie rodziny nie wspierają go specjalnie. Muzykę do filmu Zielińskiego napisał Michał Lorenc – autor ścieżek dźwiękowych do wielu polskich i zagranicznych produkcji. Natomiast dokument Igora Chojny to opowieść o Danielu Ambroszczyku, który prowadzi w Łodzi małe kino „Tatry”. Jest jego jedynym pracownikiem i nie można powiedzieć, że narzeka na nadmiar widzów.

 

Kolejny z nagrodzonych filmów, autorstwa Renaty Gabryjelskiej, wyróżniony Brązowym Zamkiem dokument „Pogodna” zagląda w świat skomplikowanych relacji rodzinnych. 90-letnia Nina i jej niezamężna 60-letnia córka Alicja mieszkają razem w ciasnym domu. Obie panie prowadzą zespół taneczny dla seniorów.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema” w listopadzie ubiegłego roku odbył się po raz czternasty. Impreza ma miejsce w Poznaniu i od kilku lat jest poświęcona wyłącznie filmom dokumentalnym, zrealizowanym przez twórców do 35. roku życia. W jury imprezy zasiadali m.in.: Maciej Drygas, Jacek Bławut i Maria Zmarz-Koczanowicz. Dyrektorem festiwalu, którego XV edycja już w listopadzie 2011 r., jest Mikołaj Jazdon, teoretyk, filmoznawca, ekspert od kina dokumentalnego.

Pokaz filmów odbędzie się we Wrocławiu, ul. Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze 10 lutego o godz. 19:00. Wstęp bezpłatny.

Program:

  • „Wycieczka”, reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2010, 13′
  • „Seans w kinie Tatry”, reż. Igor Chojna, Polska 2010 27′
  • „Takie życie…”, reż. Daniel Zieliński, Polska 2010, 27′
  • „Pogodna”, reż. Renata Gabryjelska, Polska 2009, 30′

Informacja prasowa

07.02.2011