Laureaci Młodej Gali 41. FF w Gdyni

23 września 2016 odbyła się uroczystość rozdania nagród tzw. Młodej Gali 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych zwyciężyła Daria Woszek filmem „Hycel”. Konkurs Młodego Kina wygrał Kordian Kądziela za „Szczękościsk”. Przyznano też nagrody pozaregulaminowe dla filmów pełnometrażowych.

Zwycięzcy Konkursów

W Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych znalazło się 12 filmów. Nagrodę Główną im. Ewy Kamirskiej w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymała Daria Woszek za wyprodukowany przez Cor Leonis Productions Marta Łachacz i All Muses film „Hycel”. Nagrodę Specjalną za niepokorność twórczą, ufundowaną przez Multimedia Polska, w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymali ex aequo Piotr Adamski za „Otwarcie” oraz Grzegorz Dębowski za „NDR”. Oba filmy zostały wyprodukowane przez Studio Munka.

W Konkursie Młodego Kina o nagrody walczyło 13 tytułów. Główną nagrodę im. Lucjana Bokińca i 10 tysięcy złotych jury przyznało za zrealizowany na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego film „Szczękościsk” Kordiana Kądzieli. Nagrodę Specjalną Legalnej Kultury w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymała Klara Kochańska za wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi film „Lokatorki”.

Filmy zakwalifikowane do obu Konkursów oceniali: reżyserka Agnieszka Smoczyńska (przewodnicząca), aktorka Małgorzata Potocka, aktor Mateusz Damięcki, reżyser, pisarz i pedagog Andrzej Krakowski oraz operator Adam Palenta.

„W imieniu jury chciałam podziękować twórcom za to, że nie boicie się ryzyka, że wytyczacie przed nami nowe formy realizacji, że podejmujecie inne tematy. W tym roku były to m.in. samotność, bezpłodność i śmierć. Wszystkie filmy, które obejrzeliśmy były niezwykle różnorodne.” – podkreślała Agnieszka Smoczyńska.

Złoty Klakier Radia Gdańsk i Nagroda Jury Młodych

Nagrodę Złotego Klakiera przyznaje publiczność. Jest to wyróżnienie przekazywane twórcy, którego film był najdłużej oklaskiwany. W tym roku zwyciężył film „Sługi boże” Mariusza Gawrysia.

Nagroda Jury Młodych przyznawana przez laureatów konkursu Skrytykuj! organizowanego w ramach Filmoteki Szkolnej trafiła do Kuby Czekaja za film „Królewicz Olch”.

„Nagradzamy film, który okazał się dla nas nie tylko ciekawy pod względem formalnym, ale również zaskoczył nas niezwykłą świeżością, z jaką twórca podjął się zgłębiania niczym niezmierzonej młodzieńczej wyobraźni.” – uzasadniało swą decyzję jury w składzie: Dagmara Cioska, Łucja Olszewska i Cezary Orłowski.

Bursztynowe Lwy

Nagrodę za największy sukces frekwencyjny otrzymali producent i dystrybutor filmu „Listy do M. 2″ w reż. Macieja Dejczera, który zgromadził w kinach 2 965 647 widzów.

Nagroda Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą

Nagroda z czternastoletnią tradycją przeznaczona dla reżysera najlepszego filmu wybranego przez organizatorów festiwali i przeglądów polskiego filmu za granicą. Nagrodą jest m.in. udział filmu w poszczególnych festiwalach biorących udział w głosowaniu. W tym roku było ich dwadzieścia, m.in. z USA, Węgier, Kanady, Szwecji, Czech, Niemiec, Holandii czy Indii.

„Swoją nagrodę postanowiliśmy przyznać filmowi „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego za doskonałość formy filmowej ilustrującej grozę historii” mówiła w imieniu organizatorów festiwali Grażyna Słomka.

Złoty Kangur

to przyznawana przez australijskich dystrybutorów filmowych statuetka oraz zaproszenie laureata do Australii na pokazy jego filmu, spotkania z widzami i australijskimi filmowcami. Częścią tej nagrody jest także dziesięciodniowy urlop w wybranym przez laureata miejscu w Australii. W tym roku nagrodę otrzymał Jan Matuszyński, reżyser filmu „Ostatnia Rodzina”.

Don Kichot

to przyznawana od 1972 roku nagroda działaczy i członków dyskusyjnych klubów filmowych stowarzyszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

„Zdecydowaliśmy się nagrodzić film, który wywołuje skrajne emocje. Myślę, że w naszych DKF-ach, a jest ich w Polsce ponad sto sprawdzi się. Film, który w sposób dosyć brutalny nie udziela odpowiedzi” mówił w imieniu jury Błażej Kroplewski przyznając nagrodę debiutowi Bartosza M. Kowalskiego „Plac zabaw”.

Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

Maria Magdalena Gierat w imieniu przedstawicieli Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych przyznała nagrodę filmowi „Jestem  Mordercą” Macieja Pieprzycy „za stworzenie obrazu kompletnego, znakomicie oddającego realia epoki, a poprzez złożoność postaci również uniwersalnego”.

Pełna lista nagrodzonych:

 • Nagroda im. Ewy Kamirskiej w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych – „Hycel”, reż. Daria Woszek,
 • Nagroda Specjalna Multimedia Polska w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych – „Otwarcie”, reż. Piotr Adamski oraz „NDR”, reż. Grzegorz Dębowski,
 • Wyróżnienie w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych – „Romantik”, reż. Mateusz Rakowicz,   
 • Nagroda im. Lucjana Bokińca w Konkursie Młodego Kina – „Szczękościsk”, reż. Kordian Kądziela,
 • Nagroda Specjalna Legalnej Kultury w Konkursie Młodego Kina – „Lokatorki”, reż. Klara Kochańska,
 • Wyróżnienia Honorowe w Konkursie Młodego Kina – „Niestrudzeni Wędrowcy”, reż. Kalina Alabrudzińska oraz „Zagraj ze mną”, reż. Milena Dutkowska,
 • Nagroda Krakowskiego Klastra Filmowego – „Szczękościsk”, reż. Kordian Kądziela,
 • Nagroda Dziennikarzy – „Ostatnia Rodzina”, reż. Jan P. Matuszyński,
 • Nagroda Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą – „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski,
 • Złoty Kangur – Jan P. Matuszyński za „Ostatnią Rodzinę”,
 • Złoty Klakier Radia Gdańsk – „Sługi boże”, reż Mariusz Gawryś,
 • Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych – „Plac zabaw”, reż. Bartosz M. Kowalski,
 • Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – „Jestem Mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca,
 • Nagroda Jury Młodych – „Królewicz Olch”, reż. Kuba Czekaj,
 • Bursztynowe Lwy – „Listy do M. 2”, reż. Maciej Dejczer,
 • Kryształowa Gwiazda „Elle” za najlepszy debiut – Jan P. Matuszyński („Ostatnia Rodzina”)
 •  Nagrody Legalnej Kultury w Konkursie „Krótki Film o Legalności” – II Nagroda – Bartek Bela „Po 5. kultury”; III Nagroda – Krzysztof Kozioł „Nie podcinaj twórcom skrzydeł”; Wyróżnienie – Andrzej Mańkowski „W sklepie” (Nie przyznano pierwszej nagrody),
 • Common Baltic Short Film Contest – „Inkluzja” reż. Piotr Rymer,
 • Nagroda Onetu za odkrycie roku – trzy kreacje aktorskie w filmie „Ostatnia Rodzina”: Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik.
23.09.2016