Laureaci Nagród SFP 2014

Albina Barańska, Wiesława Dembińska, Marek Nowicki, Włodzimierz Śliwiński, Tadeusz Wilkosz, Wiesław Zdort oraz Andrzej Wajda (Nagroda Specjalna) to laureaci ósmej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wyróżnienia przyznawane są przez zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich

przyznawane są od 2007 roku. Ich powstaniu towarzyszyła obowiązująca do dziś idea, by statuetki trafiały w ręce nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii – reżyserów, operatorów – ale także tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego – dźwiękowców, montażystów czy scenografów.

 

W tym roku statuetki wykonane przez Dorotę Dziekiewicz – Pilich otrzymali:

  • Albina Barańska – scenograf, dekorator wnętrz, kostiumograf

Słynie z tego, że z „gołych ścian” wyczarowuje różnymi przedmiotami, od mebli po drobiazgi, pomieszczenie, które wygląda na użytkowane od lat. I wiele mówiące o jego lokatorach.

  • Wiesława Dembińska – operator dźwięku

Pracując w dokumencie, Wiesława Dembińska przyswoiła sobie m.in. nagrywanie dialogów metodą stuprocentową, co bardzo przydało się jej w filmie fabularnym. Dorobek laureatki obejmuje ok. 150 filmów fabularnych i dokumentalnych.

  • Marek Nowicki – autor zdjęć filmowych, reżyser, scenarzysta

Laureat mówi, że jego życie to trzy wyspy z archipelagu Kino: twórczość filmowa, dydaktyka w Szkole Filmowej w Łodzi oraz działalność w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

  • Włodzimierz Śliwiński – kierownik produkcji

Jeden z najlepszych kierowników produkcji w kinematografii polskiej po 1945 roku. Ma także wielkie zasługi jako były szef produkcji Zespołu Filmowego „TOR”. Członek, założyciel i przez wiele lat aktywny działacz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

  • Tadeusz Wilkosz – twórca filmów animowanych

Mistrz filmu lalkowego – reżyser, scenarzysta, autor opracowań plastycznych, scenograf. Zrealizował ulubione seriale dziecięcej widowni, z których „Przygody misia Colargola” miały w polskiej telewizji co najmniej 20 emisji. Podbiły też serca Francuzów.

  • Wiesław Zdort – autor zdjęć filmowych

W dorobku twórczym ma około 60 filmów, wśród nich dzieła Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy. Z Kazimierzem Kutzem, Henrykiem Klubą i Barbarą Sass tworzył przez wiele lat znakomite duety reżysersko-operatorskie.

  • Andrzej Wajda – reżyser, scenarzysta

Wybitny reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Jego cztery filmy: „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” i „Katyń” nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Laureat Złotej Palmy w Cannes, Cezara i wielu innych nagród. Andrzej Wajda, mówi, że Nagroda SFP jest mu szczególnie bliska, gdyż bliskie jest mu samo Stowarzyszenie, które zawsze walczyło o silną pozycję polskiego kina.

 

Gala Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbyła się 17 grudnia 2014 roku w Warszawie.

 

Na podstawie informacji prasowej

18.12.2014