Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2016

Zorika Zarzycka, Edward Zajiček, Andrzej Szenajch, Andrzej Kołodyński, Stanisław Lenartowicz, Wojciech Marczewski oraz Józef Hen (Nagroda Specjalna) to laureaci dziesiątej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Te specjalne wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

Nagrody SFP

Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są od 2007 roku. Ich powstaniu towarzyszyła obowiązująca do dziś idea, by statuetki trafiały w ręce nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii – reżyserów, operatorów – ale także tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego – dźwiękowców, montażystów czy scenografów.

Wśród zdobywców Nagród SFP w poprzednich latach są m.in.: reżyser filmów animowanych Witold Giersz, montażystka Irena Choryńska, kierownik produkcji Zygmunt Król, operator Wiesław Zdort, reżyser Sylwester Chęciński, scenograf i kostiumolog Wiesława Chojkowska, operator dźwięku Halina Paszkowska czy Jerzy Płażewski – krytyk filmowy, historyk i teoretyk sztuki filmowej.

W tym roku statuetki Nagród SFP wykonane przez Dorotę Dziekiewicz – Pilich otrzymali:

 • Zorika Zarzycka – II reżyser
 • Edward Zajiček – kierownik produkcji, historyk kinematografii polskiej
 • Andrzej Szenajch – kostiumograf, aktor
 • Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy, historyk kina
 • Stanisław Lenartowicz – twórca filmów animowanych
 • Wojciech Marczewski – reżyser, scenarzysta, pedagog
 • Józef Hen – pisarz, scenarzysta

Gala Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbyła się 16 grudnia 2016 roku w Hotelu Hilton w Warszawie.

Nagrodzeni

 • Zorika Zarzycka – II reżyser

Prawa ręka większości polskich reżyserów filmowych, od Lesiewicza po Zaorskiego, od Lenartowicza (fabularzysty) po Bromskiego, od Wajdy po Machulskiego. W kinematografii pracowała 50 lat przy ponad 70 filmach, serialach i widowiskach TV.

 • Edward Zajičekkierownik produkcji, historyk kinematografii polskiej

Profesor nauk ekonomicznych i zarządzania, związany z kinem od 1945 roku. Kierował produkcją wielu filmów fabularnych i dokumentalnych. Napisał unikatowe książki o dziejach gospodarczych filmu polskiego. W Szkole Filmowej w Łodzi wciąż kształci kolejne pokolenia filmowców.

 • Andrzej Szenajch – kostiumograf, aktor

Specjalista od kostiumów wojskowych i militariów. Za kostiumy zdobył dwa Orły – Polskie Nagrody Filmowe i dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W latach 1966-2016 zagrał w 180 produkcjach filmowych i telewizyjnych.

 • Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy, historyk kina

Od 1994 roku redaktor naczelny „Kina”, wcześniej wieloletni kierownik działu zagranicznego „Filmu”. Autor, współautor, redaktor lub tłumacz wielu książek o kinie. Doktor filmoznawstwa wykładający obecnie na dwóch uczelniach.

 • Stanisław Lenartowicz twórca filmów animowanych

Reżyser, scenarzysta, scenograf, animator. Zrealizował blisko 50 filmów w różnych gatunkach kina animowanego, nie stroniąc od efektów specjalnych, którymi uświetniał też filmy fabularne innych reżyserów. Zdobył ponad 30 nagród w kraju i za granicą.

 • Wojciech Marczewskireżyser, scenarzysta, pedagog

Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród za twórczość filmową. Wykładowca renomowanych europejskich uczelni filmowych, w tym Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, której był współzałożycielem.

 • Józef Hen – pisarz, scenarzysta

Na podstawie prozy Józefa Hena, który współpracuje z kinematografią od 1958 roku, powstały m.in. głośne filmy: „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Bokser i śmierć”, „Prawo i pięść”, a także popularne seriale telewizyjne.

Pełne sylwetki nagrodzonych.

19.12.2016