Laureaci OFAFA 2014

Jury w składzie: Piotr Czerkawski, Krzysztof Kiwerski, Andrzej Orzechowski i Paweł Prewencki wybrało zwycięskie filmy 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych (OFAFA), który zakończył się 30 marca w Krakowie.


Do trzech sekcji konkursowych zakwalifikowało się 76 filmów. Podczas posiedzenia jury w dniu 28 marca 2014 nagrody otrzymali:

w konkursie filmów zrealizowanych przez twórców profesjonalnych

  • Grand Prix Złota Kreska – Ewa Borysewicz za film „Do serca Twego”
  • Srebrna Kreska za szczególne walory artystyczne – Witold Giersz za film „Signum”
  • Srebrna Kreska dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej – Wojtek Wawszczyk za film „Najlepiej być sobą” z serii „Kacperiada”
  • Brązowa Kreska za osiągnięcie indywidualne – Wojciech Wojtkowski za film „Ex animo”

w konkursie filmów zrealizowanych przez studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych:

  • Nagroda Główna dla najlepszej etiudy studenckiej – Agnieszka Waszczeniuk za film „Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą” (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
  • Nagroda Specjalna za szczególne walory artystyczne – Karolinia Specht za film „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” (Szkoła Filmowa w Łodzi)
  • Wyróżnienie – Anna Przybyłko za film „Błękitne drzewo” (Polsko-Japońska wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie) i Marta Czarnecka za film „Trudny przypadek nauki” (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

w konkursie filmów zrealizowanych przez twórców nieprofesjonalnych:

  • Nagroda dla najlepszego filmu – Daniel Zagórski za film „Ostatnia wyspa”

O festiwalu

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA odbywa się w Krakowie od 1993 roku. Jest to jedyna w Polsce impreza poświęcona tylko i wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Festiwal jest podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w dziedzinie filmów animowanych. W poprzednich latach laureatami nagród byli m.in. Jerzy Kucia, Piotr Dumała, Ryszard Czekała czy Balbina Bruszewska.

 

Strona festiwalu: ofafafestiwal.com.

 

Magdalena Wylężałek

31.03.2014