Laureaci ScriptTeast 2014

21 maja 2014 podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes odbyło się wręczenie Nagrody Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Laureaci 8. edycji

21 maja 2014, podczas 67. Festiwalu w Cannes, międzynarodowa rada artystyczna programu ScripTeast, w skład której wchodzą: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt, Dariusz Jabłoński wraz z kierownikami naukowymi programu: Tomem Abramsem i Christianem Routhem, przyznała 8. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku jej laureatami zostali Evita Naušová i Viktor Tauš za scenariusz „‚Merican Chic”.

Wyróżnienie specjalne

Zwycięzcy, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymali również nagrodę finansową w wysokości 10 000 Euro. Międzynarodowa rada artystyczna programu przyznała także wyróżnienie specjalne dla scenariusza „Life Beats Reality” Andreei Valean.

10 projektów z 8 krajów 

W tegorocznej edycji ScripTeast wzięło udział 10 projektów z 8 krajów, w tym 2 z Polski.

  • „Born in Secrecy” Éva Pataki, Márta Mészáros, Zoltán Jancsó (Węgry)
  • „Holiday” Paweł Ferdek, Arkadiusz Milcarz (Polska)
  • „‘Merican Chick” Evita Naušová, Viktor Tauš (Czechy)
  • „Exit” Agnieszka Trzos, Jarosław Kamiński (Polska)
  • „Call Me Shakespeare Valeri Yordanov (Bułgaria)
  • „Kings‘ Shift” Ignas Miškinis, Saulius Drunga (Litwa)
  • „Life Beats Reality” Andreea Vălean (Rumunia)
  • „Ministry of Love” Pavo Marinković (Chorwacja)
  • „My Friend Boeing” Matevž Luzar (Słowenia)
  • „My Name is Damjan” Suzana Tratnik, Maja Weiss (Słowenia)

Program dla doświadczonych scenarzystów

Program ScripTeast skierowany jest do doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem projektu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, dostosowanie jego przekazu do międzynarodowego odbiorcy oraz zwiększenie marketingowego potencjału. To także szansa na kontakt z najlepszymi filmowcami i światowym kinem oraz możliwość poznania funkcjonowania branży filmowej na festiwalach w Cannes i Berlinie.

Projekt ze wsparciem PISF

Program ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi klubami producentów Producers Network i ACE, Film New Europe.

 

Więcej informacji o programie na stronie: www.scripteast.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

22.05.2014