Laureaci Sopot Film Festival 2015

Polscy twórcy zdobyli nagrody na zakończonym 19 lipca 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sopot Film Festival. Wydarzenie zostało współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Laureaci

Ceremonia ogłoszenia wyników dwóch konkursów odbyła się 16 lipca. W konkursie debiutów i drugich filmów fabularnych Nagrodę Specjalną Jury „za odważne podążanie własną ścieżką” otrzymał Grzegorz Jaroszuk za film „Kebab i Horoskop”. Film był już wcześniej nagradzany m.in. w 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz 22. Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Raindance w Londynie. Producentem debiutu fabularnego Grzegorza Jaroszuka jest firma Mental Disorder 4. W konkursie filmów krótkometrażowych laureatem nagrody dla najlepszej krótkiej fabuły został Miłosz Sakowski za „Dzień babci”. Jurorzy uznali, że jest to „najbardziej spełniony film fabularny w tegorocznym konkursie. Reżyser w znakomity sposób posłużył się elementami języka filmowego. Udało mu się skonstruować przekonujące relacje między bohaterami i świetnie poprowadzić dobrze dobranych aktorów”. Ostatnio etiuda została również nagrodzona na 34. festiwalu „Młodzi i Film”. Producentem „Dnia babci” jest Gdyńska Szkoła Filmowa. 

Lista laureatów

Konkurs filmów krótkometrażowych:

  • Najlepsza krótka fabuła – „Dzień babci”, reż. Miłosz Sakowski, Polska,
  • Najlepsza krótka animacja – „Choban”, reż. Matija Pisačić, Chorwacja.

Konkurs 1-2

  • Nagroda Specjalna Jury – „Kebab i Horoskop”, reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska,
  • Nagroda Specjalna, przyznana przez członka Jury Ryszarda Lenczewskiego – Ari Wegner za zdjęcia do filmu „Ruin”, reż. Amiel Courtin-Wilson oraz Michael Cody,
  • Grand Prix – „Ruin”, reż. Amiel Courtin-Wilson, Michael Cody, Australia/Kambodża,
  • Nagroda Publiczności – “Otwarta klatka”, reż. Sinisa Galic, Serbia.

120 filmów z całego świata

W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zostało zaprezentowanych ponad 120 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów, animacji oraz filmów krótkometrażowych. W konkursie 1-2 oprócz nagrodzonego filmu Grzegorza Jaroszuka o nagrodę walczyły inne polskie filmy: „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego i „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba. Części konkursowej festiwalu towarzyszyły koncerty do projekcji kina niemego, pokazy plenerowe na plaży, spotkania z gośćmi oraz warsztaty.

15. Sopot Film Festival odbył się w dniach 11-19 lipca.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sopotfilmfestival.pl.

20.07.2015