Laureaci VIII EDUKINO

VIII Festiwal Filmów Edukacyjnych EDUKINO dobiegł końca. Jury przyznało nagrody w 8 kategoriach.

 

Od 8 lat EDUKINO prezentuje festiwalowej publiczności  najlepsze nowe filmy krótkometrażowe o wysokich walorach edukacyjnych i artystycznych, a najlepsze z nich nagradza festiwalową statuetką – Złotym Kopernikiem.

 

Co roku festiwalowa publiczność przekonuje się, że film może zmienić porcję wiedzy w atrakcyjną, czasem trzymającą w napięciu, opowieść o wysokich walorach artystycznych, a dobra narracja filmowa zmienia badanie trudnych zagadnień w fascynującą przygodę, której szczegóły zapamiętuje się trwale i bez wysiłku. 

 

Atrakcje tegorocznego festiwalu

 

Szczególną atrakcją tegorocznego festiwalu było pokazanie po raz pierwszy, cyklu opatrzonych rzetelnym komentarzem, krótkich, historycznych filmów pt. „Historia ożywiona w obrazach” w reżyserii Marka Brodzkiego, prod. WFDiF. Pokazano 9 filmów poświęconych malarstwu Jana Matejki, przywołujących wydarzenia uwiecznione na obrazach wielkiego patrioty i 5 filmów „Polska Niepodległa”, malarsko ożywiających akcją sceny walki Polaków o niepodległość ukazane na innych znanych płótnach. Ponadto, pokazano film o polskim super szpiegu, który w mundurze generała SS przemierzał okupowaną przez Niemców Europę i film o legendzie Dywizjonu 303, wiele innych krótkich filmów upamiętniających różne wydarzenia z ubiegłego stulecia, czy ciekawe filmy ekologiczne. Wstęp na wydarzenia był wolny.

 

Złote Koperniki dla laureatów

 

Twórcy filmów wyróżniających się walorami edukacyjnymi i artystycznymi odebrali Złote Koperniki. Nagrody dla laureatów ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Do tegorocznego konkursu dopuszczono 62 filmy. Laureatów wybrało Jury w składzie: Zdzisław Cozac, Piotr Gołębiowski i Józef Chwedorowicz. Jury przyznało nagrody w 8 kategoriach. Każda kategoria dotyczy innego obszaru tematycznego, który, m.in. za sprawą filmu, może stać się przedmiotem zainteresowania młodych odbiorców. Dla nauczycieli – kluczowych adresatów festiwalu – zwycięskie filmy to atrakcyjne narzędzia realizacji szkolnego programu nauczania i poszerzania zainteresowań i wiedzy uczniów.

 

W tym roku po raz pierwszy Złoty Kopernik został wręczony producentowi filmów edukacyjnych. Otrzymała go Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na ręce dyrektora Włodzimierza Niderhausa za dzieło bezprecedensowe –  cykl „Historia ożywiona w obrazach”.

Tegoroczni zwycięzcy:

  • Historia

Złoty Kopernik   –   Marek Brodzki za cykl  „Historia ożywiona w obrazach”
Złoty Kopernik   –   WFDiF za cykl  „Historia ożywiona w obrazach”
wyróżnienie  –  Joanna Polak za film „Hamaki”
wyróżnienie  –  Adrian Łapczyński za film „KL Płaszów”

  • Wielcy Polacy

Złoty Kopernik  –  Małgorzata Brama  za film „Kazimierz Leski”

  • II Wojna Światowa

Złoty Kopernik  –  Sławomir Malinowski  za film „Dywizjon 303 – Legenda  trwa”
wyróżnienie  –  Michał Łakomy  za film  „Ryba, która przemówiła”

  • Życie w społeczeństwie

Złoty Kopernik  –  Jerzy Kalina za film „Siewca-od tradycji do przyszłości”
wyróżnienie  –  Oliver Magis & Fedrk de Beul za film „Mayday”
wyróżnienie  –  Hossein Molayemi za film „Run Rustan Run”

  • Ekologia

Złoty Kopernik  –  Ewa Stępniewicz  za film  „300 H20 Lubię to”
wyróżnienie  –  Marcin Wołkowicz  za film „Skąd i Dokąd”

  • Nauka  

wyróżnienie  –  Jerzy Olak  za film „Szyszynka”

  • Profilaktyka 

Złoty Kopernik  –  Paweł Strumiński za film „Plus Minus”

  • Rozwój osobisty

wyróżnienie  –  Damian Redmer za podkasty z blogu „Rozwojowiec.pl”

 

Organizatorem festiwalu jest, już ósmy rok, Fundacja Innowacji Spoleczno-Kulturalnych, a jego dyrektorem – dr Józef Chwedorowicz.

 

Informacja prasowa

 01.12.2017