Laureaci Watch Docs

18 grudnia w Warszawie zakończył się 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie – jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. W ciągu 10 dni festiwalowa publiczność obejrzała blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Konkurs Watch Docs

Do konkursu o nagrodę Watch Docs zakwalifikowano dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2010 – 2011. O zwycięstwo walczyło 19 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń z całego świata.

 

Nagrodę Watch Docs, międzynarodowe jury w składzie: Klara Grunning-Harris, Hana Kulhankova, Marc Isaacs i Paweł Łoziński postanowiło przyznać Fernandowi Melgarowi za film „Lot Specjalny”. Jury w uzasadnieniu podkreślało: – W niezwykle ludzki sposób i z dużym szacunkiem autorzy dokumentu obserwują spotkanie dwóch światów – zatrzymanych migrantów i strażników, pracowników instytucji trzymających ludzi w klaustrofobicznym zamknięciu. Pozornie sprawiedliwy i zgodny z prawem system deportacji okazuje się w rzeczywistości okrutny i nieludzki. Rozbijane są rodziny, ludzie cierpią. Nikogo nie oceniając autor filmu buduje metaforę dzisiejszego świata i każe nam zastanowić się po czyjej jesteśmy stronie.


Jury przyznało również dwa Specjalne Wyróżnienia, które otrzymał „Kolaborant i jego rodzina” Ruthie Shatzy i Adiego Barasha oraz „Szyb Nr 8” Marianny Kaat. Laureatem Nagrody Publiczności został film „Białoruski sen” Ekateriny Kibalchich.

Nagroda im. Marka Nowickiego

Laureatem tegorocznej nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej dokumentalistom za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, jest chiński reżyser Zhao Liang – twórca takich dokumentów jak „Zbrodnia i kara” („Crime and Punishment”) czy „Petenci” („Petition”) – film dziesięciolecia festiwalu Watch Docs.

Festiwal Watch Docs

Watch Docs to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące Watch Docs jest bezpłatny. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie, Watch Docs rusza w Polskę – w 2012 jego objazdowa odsłona zawita do 40 miast.

 

Więcej o festiwalu na www.watchdocs.pl.

 

Informacja prasowa

20.12.2011