Laureaci XIX Konkursu im. Krzysztofa Mętraka

Jury XIX Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Marek Hendrykowski, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Michał Walkiewicz, Mateusz Werner i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 82 uczestników, na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2015 r. jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje

ANKA HERBUT – za talent prozatorski, zmysłowy styl oraz równie nieoczywistą, co precyzyjną strukturę, które składają się na pewnie zmierzającą krętymi ścieżkami interpretacyjnymi refleksję, gdzie pierwsze skrzypce grają ciało, metafizyka i medium

  • II nagroda, 5 000 zł.

PIOTR MIRSKI – za wybuchowy styl, którego energia idzie w parze z intelektualną sprawnością i wielką miłością do kina.

  • III nagroda (ex aequo) po 1 250 zł.

JAKUB POPIELECKI – za doskonały dziennikarski warsztat, nieoczywisty zakres tematyczny tekstów oraz ich interdyscyplinarność, słowem – za publicystykę filmową na najwyższym poziomie.

SEBASTIAN SMOLIŃSKI – za bogactwo filmowych i pozafilmowych kontekstów estetycznych, które autor władny jest przywołać na obronę swoich niekonwencjonalnych wartościowań poszczególnych utworów.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

  • Karol Kućmierz –za lekkość i wdzięk, z którymi porusza się po audiowizualnej przestrzeni w tekście „Awesome Mixtape 2014: Filmowe wizje muzyki”.
  • Katarzyna Pochmara-Balcer – za dociekliwość, warsztat i smak w odkrywaniu pikanterii węgierskiego kina w tekście o Innym spojrzeniu Karoly Makka.
  • Marta Stańczyk – za napisany z lekkością, interesujący tekst „Żółte eksperymenty”, w którym autorka przygląda się filmom mało znanego duetu Cattet i Forzani.

Konkurs ze wsparciem PISF

Konkurs jest współorganizowany przez PISF, który funduje wszystkie nagrody finansowe oraz przez Stowarzyszenie „Nowe Horyzonty”, które funduje nagrody dodatkowe. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 lipca 2015 podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. 

Informacja prasowa

23.04.2015