Laureaci XVIII Konkursu Mętraka

Jury współfinansowanego przez PISF XVIII Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, po zapoznaniu się z pracami 81 uczestników jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

  • Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł., otrzymuje Błażej Hrapkowicz – za perfekcję warsztatu, elastyczność w doborze tematów, klarowność wywodu i konsekwentne tworzenie prozy krytycznofilmowej w której kwestie estetyczne i światopoglądowe splecione są w sposób nienachalny i dojrzały.
  • II nagroda (5000 zł.): Anka Herbut  – za zestaw tekstów uwodzących wyrafinowanym stylem oraz erudycją, których lektura wiąże się z przyjemnością intelektualnej przygody.
  • III nagroda, (2500 zł.): Jakub Wencel – za brawurowe czytanie klasyki kina, klarowność wywodów i erudycję, która pozwala autorowi przyglądać się filmom z nieoczywistych stron.

 

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

 

  • Bartosz Czartoryski – za tekst „Busem do Nibylandii” – pobudzającą intelekt i wyobraźnię dawkę wiedzy o historii oraz kontekstach wątku hipisów i kontrkultury w kinie.
  • Łukasz Knap – za tekst poświęcony twórczości Abdellatifa Kechiche’a, w którym połączył biografię, estetykę i tematyczne motywy twórczości, dając wzorowy portret wybitnego współczesnego filmowca.
  • Jakub Popielecki – za stylistyczną swobodę i myślową elastyczność, umożliwiającą przeprowadzenie owocnego śledztwa w sprawie zaginionego filmowego MacGuffina.
  • Marcin Stachowicz – za nieoczywistą perspektywę, oryginalne tematy i odważne dopominanie się o miejsce dla złego smaku w polskim kinie.

 

Marta Stańczyk – za tekst „Arthouse” – błyskotliwe, okraszone ironią rozpoznanie syndromów snobizmu u twórców i widzów współczesnego kina artystycznego.


Konkurs im. Krzysztofa Mętraka jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

28.04.2014