Laureaci XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Podczas Forum Krytyki Filmowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza ogłoszone zostały wyniki Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Jury XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Klara Cykorz, Paweł Felis, Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Andrzej Szpulak, Janusz Zaorski, Bartosz Żurawiecki, po zapoznaniu się z pracami 52 uczestników, na posiedzeniu w dniu 23 maja 2019 r. postanowiło jednogłośnie przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka (zdj.)  oraz 10 tys. zł dla

KLAUDII RACHUBIŃSKIEJ – j Za zestaw znakomitych tekstów opartych na inspirujących paradoksach – jednocześnie imponujących pod względem literackim i rasowo krytyczno-filmowych; połączonych wspólnym tematem, ale przy tym odmiennych stylistycznie i dopasowanych do atmosfery omawianych filmów i seriali; za umiejętność wyciągania oryginalnych wniosków i odwagę w rozprawianiu się z powierzchownymi interpretacjami.

II nagroda, EX-AEQUO, po 3 tys. zł dla

MACIEJA KRYŃSKIEGO – Za wyczulenie na język filmu, umiejętność twórczego posługiwania się językowym i myślowym skrótem oraz swobodę poruszania się na niebezpiecznym terytorium pogranicza sztuk.

MARCINA STACHOWICZA – za odwagę, rozmach, szerokie spektrum tematyczne i formalne, za paranoiczne ciągi i polityczne baśnie, czarodziejsko-pirackie rozmazywanie granicy między krytyką a literaturą.

III nagroda, 1,5 tys. zł dla

DIANY DĄBROWSKIEJ – za konsekwentny styl krytyczny, wyjątkowo wyczulony tak na ciągłość historii kina, jak i na indywidualne charaktery pisma twórców, których dzieła opisuje Laureatka z delikatnością i przenikliwością jednocześnie.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

  • Sylwii Borowskiej-Kazimiruk – za tekst „Naked/Nude” – imponujący przykład eleganckiego i wnikliwego, a przy tym bardzo osobistego odczytania filmu.
  • Marcinowi Kempiście – za tekst „Elegia o Ralphie Demolce” – za elegancką miniaturę prozatorską, w której portret animowanego bohatera kreślony jest z empatią i wyczuciem szczegółu, składającymi się na niekonwencjonalną opowieść o analogowo-cyfrowym świecie.
  • Karolowi Kućmierzowi – za wdzięk stylu i zdolność przekornego przyglądania się nie tylko filmowym konwencjom w analizie perwersyjnej natury stand-upu i jego zwodniczej, autoterapeutycznej siły w tekście „Koniec z komedią” (na przykładzie „Nanette”).
  • Patrycji Musze – za wyrażony w tekście „Pokolenie 16mm” krytyczny namysł nad filmowym portretem dojrzewania w latach 90.
  • Joannie Najbor – za znakomity literacko, gęsty od znaczeń i pulsujący miłością do kina esej o twórczości Lisandro Alonso.

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Wręczenie nagród we Wrocławiu

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”, które funduje nagrody dodatkowe i gości nas na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 26 lipca 2019 r. odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

Na podstawie informacji SFP.


27.05.2019