"Lęk wysokości" w konkursie debiutów w Montrealu

Lęk wysokości, fot. Mateusz Skalski

Lęk wysokości. Krzysztof Stroiński i Marcin Dorociński. Fot. Mateusz Skalski

 

Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza Konopki „Lęk wysokości” znajdzie się w konkursie debiutów 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Do konkursu organizatorzy wybrali 26 filmów z 21 krajów.

 

W opisie tej festiwalowej sekcji możemy przeczytać, iż organizatorzy imprezy są pod dużym wrażeniem dojrzałości konkursowych pierwszych filmów. – Reżyserzy prezentujący filmy w tej sekcji mają wspólną cechę: wydają się być bardziej zainteresowani opowiadaniem o człowieku, niż popisywaniem się gadżetami i efektami specjalnymi. Wielu z nich studiowało w szkołach filmowych i widać, że dobrze odrobili lekcje: ich umiejętności techniczne są niezwykłe.

 

Więcej informacji o 35. MFF w Montrealu: www.ffm-montreal.org. Impreza odbędzie się w dniach 18 – 28 sierpnia.

 

„Lęk wysokości” nagrodzono dotychczas na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Nagroda dla Najlepszego Debiutu lub Filmu Drugiego) oraz podczas 38. Ińskiego Lata Filmowego (Najlepszy Film Polski). Scenariusz filmu, autorstwa Piotra Borkowskiego i Bartosza Konopki, został nagrodzony w konkursie scenariuszowym Hartley-Merrill w 2009 roku. „Lęk wysokości” to pierwszy nienowelowy, pełnometrażowy film fabularny Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Opiekunem artystycznym filmu była Agnieszka Holland.

 

Film Bartosza Konopki ma już międzynarodowego dystrybutora – Wide Management (filmem opiekuje się powstały w styczniu 2011 dział Eye on Films Label). „Lęk wysokości” został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Bartosz Konopka, absolwent UJ, reżyserii na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego i dwóch kursów w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych polskich reżyserów. Jego film „Królik po berlińsku”, nagrodzony m.in. na festiwalu Hot Docs w Toronto, znalazł się w gronie filmów nominowanych do Oscara w kategorii dokument krótkometrażowy w 2010 roku.

09.08.2011