„Lekcja Miłości” w programie festiwalu w Nowej Zelandii

Film „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei znalazł się w programie New Zealand International Film Festival w sekcji Becoming. Tegoroczna impreza odbędzie się od 24 lipca do 2 sierpnia. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

79 pełnometrażowych i siedem krótkometrażowych produkcji z 41 krajów znalazło się w programie New Zealand International Film Festival. Wszystkie filmy zaprezentowane zostaną online, a 27 z nich dodatkowo na pokazach w salach kinowych w ośmiu miastach, m.in. Auckland, Wellington, Christchurch oraz Dunedin. Festiwal w Nowej Zelandii po raz pierwszy podjął też współpracę z European Film Promotion’s Europe!: Voices Of Women In Film initiative, którego partnerem przez ostatnie cztery lata był Sydney Film Festival.

„Ta cząstka życia należy do mnie!” – mówi Jola, bohaterka filmu „Lekcja miłości” i pakuje walizki, żeby wreszcie po 40 latach uciec z przemocowego małżeństwa. Jola przez całe życie spełniała oczekiwania innych. Wychowywała samotnie szóstkę dzieci, pracowała po nocach, malowała usta mocną czerwoną szminką i udawała przed światem, że wszystko jest w porządku. Pewnego dnia coś w niej pęka i decyduje się przeżyć ostatnie lata życia pełną parą. Jedzie nad morze z przyjaciółkami, chodzi na tańce do kawiarni „Uśmiech”  i śpiewa wszystkim naokoło. Uwielbia piosenki o miłości, o której zawsze marzyła, ale jej nigdy nie zaznała. Pewnego dnia spotyka Wojtka, przystojnego starszego pana, który traktuje ją jak księżniczkę. Czy Jola będzie umiała odwzajemnić uczucie, otworzyć się po raz pierwszy w życiu na miłość? Zwłaszcza, że czasu ma znacznie mniej niż myślała.

Duet reżyserek

Małgorzata Goliszewska to reżyserka filmów dokumentalnych, ukończyła kurs DOK Pro w Szkole Wajdy w 2012 roku oraz POLSKA.DOC. Uzyskała tytuł magistra z zakresu sztuk multimedialnych. Pracowała na Wydziale Filmu Eksperymentalnego na ASP w Szczecinie. Zajmuje się różnymi dziedzinami, m.in. filmem dokumentalnym i sztuką współczesną. Wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowych. „Taki typ ptactwa” był pokazywany na IDFA, Doc/Fest Sheffield, Krakow FF, Docs Againts Gravity, New Horizons IFF i wielu innych. Z kolei „Ubierz mnie” był doceniony przez krytyków jako innowacyjne spojrzenie na obraz kobiet. 

Reżyserka i fotografka Kasia Mateja to absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale filmu i telewizji. Pracowała jako reżyserka, autorka zdjęć, montażystka, dźwiękowiec i producentka. Zrealizowała kilka krótkich dokumentów i filmów eksperymentalnych w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru i Mongolii. Jej film dokumentalny „Silence on the way to the Reindeer People” zdobył nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii i w Polsce. Prowadzi warsztaty z młodzieżą z trudnych środowisk.

Polska premiera filmu będzie mieć miejsce w trakcie Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się 4-13 września br.

26.06.2020