"Letnie przesilenie" nagrodzone w Montrealu

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Letnie przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na 39. World Film Festival w Montrealu.

Nagroda za najlepszy scenariusz

Film „Letnie przesilenie” otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz autorstwa Michała Rogalskiego na zakończonym 7 września 39. World Film Festival w Montrealu. Grand Prix festiwalu w tym roku otrzymała francuska produkcja „Mad Love” w reżyserii Philippe’a Ramosa. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu www.ffm-montreal.org.

Światowa premiera w Konkursie Głównym

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Letnie przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego brał udział Konkursie Głównym. Pokaz filmu na festiwalu w Montrealu był jego światową premierą. W tym roku do tej sekcji konkursowej zakwalifikowało się 26 filmów z 31 krajów. 

W poprzednich latach w Konkursie Głównym festiwalu w Montrealu były prezentowane takie polskie produkcje współfinansowane przez PISF jak m.in. „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy (2013 – Grand Prix), „Obława w reżyserii Marcina Krzyształowicza (2012), „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego (2011 – nagroda dla najlepszego aktora – Borys Szyc ), „Czarny czwartek” w reżyserii Antoniego Krauzego (2011 – nagroda jury FIPRESCI ), „Wenecja” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego (2010 – nagroda specjalna jury) i „Jestem twój” w reżyserii Mariusza Grzegorzka (2009).

„Letnie przesilenie”

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik kolejarza. Pewnego dnia to, co było dotąd w tle, dosięga także ich. Brutalnie wdziera się w ich życie. Na pierwszy plan wysuwają się obowiązki, a strach odbiera im wszystko, co do tej pory dawało radość.

Polsko-niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Michał Rogalski. Autorem zdjęć jest Jerzy Zieliński. Producentami filmu są Prasa i Film (Polska) i Sunday Filmproduktion GmbH (Niemcy) a koproducentami TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg, Synchron und Tonstudio Leipzig. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung (MDM), Medienboard Berlin-Brandenburg (MBB), Deutscher Filmförderfonds (DFFF), Filmförderungsanstalt (FFA). 

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Wide Management.

W filmie w role głównych bohaterów wcielają się Filip Piotrowicz, Jonas Nay i Urszula Bogucka. Na ekranie partnerują im m.in. Bartłomiej Topa, Agnieszka Krukówna, Maria Semotiuk, Gerdy Zint i Krzysztof Czeczot.

Polskie filmy w sekcji Focus on World Cinema

W pozakonkursowej sekcji Focus on World Cinema wśród filmów pełnometrażowych zostały w tym roku pokazane trzy filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Publiczność mogła zobaczyć debiut fabularny Bartka Prokopowicza „Chemia”, „Bogów” Łukasza Palkowskiego oraz „Hiszpankę” Łukasza Barczyka. W sekcji poświęconej krótkim filmom pokazano „Fatum” w reżyserii Radka Pietruczuka. Film był jedynym polskim krótkim metrażem zakwalifikowanym w tym roku na festiwal w Montrealu.

World Film Festival w Montrealu

Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym, akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

39. World Film Festival w Montrealu odbył się w dniach 27 sierpnia – 7 września 2015.

Strona festiwalu: www.ffm-montreal.org.

Paulina Bez 

08.09.2015