"Letnie przesilenie" - rozmowa z Michałem Rogalskim

Akcja filmu dzieje się podczas II wojny światowej. Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik kolejarza.

Film „Letnie przesilenie” jest polsko-niemiecką koprodukcją. Jego producentami są Prasa i Film (Polska) i Sunday Filmproduktion GmbH (Niemcy), a koproducentami TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg, Synchron und Tonstudio Leipzig. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung (MDM), Medienboard Berlin-Brandenburg (MBB), Deutscher Filmförderfonds (DFFF), Filmförderungsanstalt (FFA).

Autorem zdjęć jest Jerzy Zieliński. W role głównych bohaterów wcielili się Filip Piotrowicz, Jonas Nay i Urszula Bogucka. Na ekranie partnerują im m.in. Bartłomiej Topa, Agnieszka Krukówna, Maria Semotiuk, Gerdy Zint i Krzysztof Czeczot.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 39. World Film Festival w Montrealu, gdzie Michał Rogalski otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz. Polska premiera filmu odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Jerzy Zieliński został nagrodzony w kategorii najlepsze zdjęcia, a Maria Semotiuk za drugoplanową rolę kobiecą.

22 października 2015 film wejdzie na ekrany kin w Niemczech. Niemieckim dystrybutorem „Letniego przesilenia” jest berlińska firma farbfilm verleih. W polskich kinach film pojawi się w 2016 roku.

„Letnie przesilenie” – rozmowa z Michałem Rogalskim. Transkrypcja (plik .rtf)

21.10.2015