"Letnie przesilenie" w kinach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Letnie przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego 22 kwietnia 2016 wszedł na ekrany polskich kin.

„Letnie przesilenie”

Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik kolejarza. Pewnego dnia to, co było dotąd w tle, dosięga także ich. Brutalnie wdziera się w ich życie. Na pierwszy plan wysuwają się obowiązki, a strach odbiera im wszystko, co do tej pory dawało radość.

Polsko-niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

„Letnie przesilenie” – rozmowa z Michałem Rogalskim. Transkrypcja (plik .rtf)

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Michał Rogalski. Autorem zdjęć jest Jerzy Zieliński. Producentami filmu są Prasa i Film (Polska) i Sunday Filmproduktion GmbH (Niemcy) a koproducentami TVP S.A., WFDiF, Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, Mafilm, RBB – Rundfunk Berlin-Brandenburg, Synchron und Tonstudio Leipzig. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Mitteldeutsche Medienförderung (MDM), Medienboard Berlin-Brandenburg (MBB), Deutscher Filmförderfonds (DFFF), Filmförderungsanstalt (FFA).

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Wide Management.

W filmie w role głównych bohaterów wcielają się Filip Piotrowicz, Jonas Nay i Urszula Bogucka. Na ekranie partnerują im m.in. Bartłomiej Topa, Agnieszka Krukówna, Maria Semotiuk, Gerdy Zint i Krzysztof Czeczot.

Światowa premiera i nagroda za scenariusz w Montrealu

Światowa premiera filmu „Letnie przesilenie” odbyła się podczas 39. World Film Festival w Montrealu. Michał Rogalski otrzymał na kanadyjskim festiwalu nagrodę za najlepszy scenariusz.

Polska premiera i nagrody w na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Polska premiera filmu odbyła się podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Jerzy Zieliński został nagrodzony w kategorii najlepsze zdjęcia, a Maria Semotiuk za drugoplanową rolę kobiecą.

Niemiecka premiera 22 października

Film „Letnie przesilenie” (niemiecki tytuł filmu to „Unser letzter Sommer”) w reżyserii Michała Rogalskiego wszedł na ekrany kin w Niemczech 22 października 2015. Jego dystrybutorem jest berlińska firma farbfilm verleih.

Dystrybucja w Polsce od 22 kwietnia

Dystrybucja kinowa filmu „Letnie przesilenie” w Polsce rozpoczęła się 22 kwietnia 2016. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Paulina Bez

22.04.2016