Licealiści ocenią twórców kina niezależnego!

Artur Kawala, Sylwia Zazulak oraz Agnieszka Zdziech zasiądą w młodzieżowym jury podczas 7. festiwalu Off Plus Camera. Ich recenzje i wideorecenzje zwyciężyły w konkursie kampanii „Skrytykuj.pl” zorganizowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej przy wsparciu Festiwalu.

Najlepsze recenzje

Wyjazd na festiwal do Krakowa licealiści wywalczyli swoimi autorskimi recenzjami. Sylwia Zazulak w bezpretensjonalny sposób skomentowała współczesną amerykańską produkcję „Sierpień w Hrabstwie Osage” w reżyserii Johna Wellsa. Wideorecenzja Agnieszki Zdziech dotyczyła „Dwunastu gniewnych ludzi” Sidney’a Lumeta, produkcji, którą zaliczyć można do światowej klasyki filmowej. Artur Kawala przedmiotem swojej pracy uczynił z kolei „Harmonie Werckmeistera” Béli Tarra, twórcy uważanego za przedstawiciela europejskiego kina autorskiego.

Ponad 80 prac

Recenzje młodych krytyków pokonały ponad 80 prac nadesłanych na konkurs kampanii „Skrytykuj.pl”. W swoich komentarzach młodzi odwoływali się niemal do wszystkich elementów z jakich składa się dzieło filmowe: od scenariusza przez zdjęcia, scenografię i kostiumy aż po montaż i dźwięk. Z podobnymi tematami zmierzyli się wcześniej ambasadorzy kampanii „Skrytykuj.pl”: Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Katarzyna Zielińska, Joanna Kulig, Tomasz Schuchardt, dr Jacek Wasilewski i Monika Brodka. Wszystkie vlogi z ich udziałem oraz konkursowe prace stworzone przez młodzież zobaczyć można na stronie www.skrytykuj.pl.

Jury młodzieżowe na 7. festiwalu Off Plus Camera

Artur Kawala, Sylwia Zazulak oraz Agnieszka Zdziech zasiądą w jury młodzieżowym podczas zbliżającego się 7. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie (2-11 kwietnia). Młodzieżowe jury już po raz drugi wybierze najlepszy filmu konkursu głównego „Wytycznie drogi”. Podczas ubiegłorocznej edycji licealiści wyróżnili Stéphane’a Cazesa za film „Ombline”. Relacje Artura, Sylwii i Agnieszki z festiwalu Off Plus Camera znajdą się na stronie www.skrytykuj.pl.

Skrytykuj.pl

Kampania społeczna „Skrytykuj.pl” rozszerza działalność edukacyjną PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, prowadzoną w programach Filmoteka Szkolna i Akademia Polskiego Filmu. Instytut poprzez udostępnione kanały komunikacji, daje nastolatkom możliwość wyrażenia swoich opinii o oglądanych na co dzień filmach, wierząc, że przyczyni się to do promowania świadomej dyskusji o kinie wśród młodzieży.

Kolejna edycja konkursu

Już w czerwcu wystartuje kolejna edycja konkursu „Skrytykuj.pl”. Tym razem licealiści będą mieli szansę zawalczyć o członkostwo w jury młodzieżowym na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Do momentu rozpoczęcia następnego konkursu młodzi krytycy mogą publikować swoje recenzje i wideorecenzje w formie blogów na stronie www.skrytykuj.pl. Codziennie autorzy dodanych komentarzy otrzymują kody IPLEX, a co tydzień najciekawsze prace nagradzane będą książkami i filmami DVD.

Kampania PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Skrytykuj.pl” jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami kampanii są: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwal Filmowy w Gdyni, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, IPLEX.PL, filmweb.pl, Cogito, Studio filmowe KADR oraz agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine.

24.04.2014