Lipiec w kinie Iluzjon

Na okres wakacji kino Iluzjon stanie się kinem jednosalowym, ale ciekawych wydarzeń nie zabraknie.

Spotkanie ze Stanisławem Janickim

W lipcu Iluzjon gościć będzie Stanisława Janickiego, filmoznawcę, twórcę najdłużej emitowanego w historii polskiej telewizji programu poświęconego sztuce X muzy – „W starym kinie”, autora książki „Odeon. Felietony filmowe”. 5 lipca o godz. 19.00 odbędzie się wieczór promocyjny książki, podczas którego Stanisław Janicki wygłosi prelekcję do filmu Charliego Chaplina „Dyktator”. Pokaz ten zapoczątkuje trzydniowy cykl filmów wybranych przez samego gościa, wśród których znajdą się jeszcze filmy takie jak „Towarzyszenie broni” Jean Renoira czy „Piętro wyżej” Leona Trystana.

Przeglądy Chaplina, Buñuela i Jędryki

W lipcu Iluzjon przypomni filmy wielkiego geniusza kina, „człowieka orkiestry” – Charlesa Chaplina. Przegląd, który odbędzie się w dniach 2-21 lipca, skupi się produkcjach Chaplina z epoki dźwiękowej kina.

 

Iluzjon w lipcu przygotował również przegląd zainspirowany twórczością Stanisława Jędryki. 27 lipca reżyser będzie obchodził 80. urodziny. Stanisław Jędryka jest znany z realizacji filmów i seriali dla młodzieży, m.in: „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” czy „Szaleństwa Majki Skowron”. Iluzjon pokaże również inne jego produkcje: „Do góry nogami”, „Paragon, gola!”, „Porwanie” i „Wyspę złoczyńców”, a także zaprezentuje mniej znane filmy realizowane dla widzów dorosłych takie jak: „Dom bez okien”, „Powrót na ziemię” czy „Amnestia”.

 

Z okazji przypadającej w lipcu 30. rocznicy śmierci Louisa Buñuela w dniach 11-30 lipca w kinie Iluzjon odbędzie się również przegląd jego twórczości.

Kalejdoskop wakacyjny

W cyklu pod tą nazwą będzie można zobaczyć filmy z „wakacyjnego” repertuaru, m.in. „Rejs” Marka Piwowskiego, „Wakacje z Moniką” Ingmara Bergmana czy „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego .

Iluzjon dla dzieci

Kino Iluzjon podczas wakacji zaprasza dzieci do wzięcia udziału w seansach organizowanych w ramach akcji „Papier, film, kamień”. Oprócz pokazów filmowych odbędą się zabawy, w których główną rolę będzie odgrywał papier oraz kamień. Papier zaistnieje dzięki origami – sztuce składania papieru, kamień dzięki sztuce kaligrafii i „malarstwa” (bez użycia farb), dla których tworzywem będzie chodnik okalający budynek Iluzjonu. W ramach projekcji, które będą miały miejsce w terminie 5-25 lipca, Iluzjon pokaże filmy takie jak: „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta”, „Jabłko i Robak”. „Stalowy Gigant” czy „Kot w Paryżu”.

65 lat polskiej animacji dla dzieci

Od 21 lipca na skwerku przylegającym do kina Iluzjon będzie można zobaczyć plenerową wystawę „65 lat polskiej animacji dla dzieci”, czyli krótką historię polskiego filmu animowanego, sylwetki mistrzów, znane i lubiane postacie z bajek, seriali animowanych. Wystawa potrwa do 11 sierpnia.

 

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową, Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studiem Miniatur Filmowych, Studiem Se-ma-for, Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Kinem RP oraz firmą Foto-kody.pl.

 

Szczegóły dotyczące wydarzeń w kinie Iluzjon można znaleźć na www.iluzjon.fn.org.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

24.06.2013