„Listopad” w kinach

2 listopada do kin weszłą współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej międzynarodowa koprodukcja „Listopad”. Dystrybucją filmu zajmuje się nowy dystrybutor na polskim rynku Velvet Spoon.

„Listopad”

„Listopad” to jednocześnie mroczna baśń, horror i niezwykła historia miłosna. Bazując na estońskim bestsellerze, reżyser stworzył jedyną w swoim rodzaju filmową miksturę przywołującą średniowieczny folklor w sposób niezwykle oryginalny i niemożliwy do podrobienia. „Listopad” opowiada historię mieszkańców wsi, którzy starają się przetrwać zimę, i pary młodych ludzi borykających się z problemami miłosnymi. Historia zanurzona jest w lokalnych wierzeniach, które przenikają każdą sferę życia postaci – zmarli powracają do świata żywych, by spotkać się z członkami swoich rodzin, bohaterowie zawierają pakty z diabłem i przygotowują magiczne eliksiry.

„Listopad” był estońskim kandydatem do Oscara i jednym z największych przebojów tamtejszych kin w ostatnich latach. Przepiękne, malarskie zdjęcia Marta Taniela zostały nagrodzone na prestiżowym festiwalu Tribeca.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Rainer Sarnet. Film jest estońsko-polsko-holenderską koprodukcją. Polskim koproducentem filmu jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Pozostali koproducenci to Homeless Bob Production OÜ (Estonia) i PRPL B.V. (Holandia). Muzykę skomponował Jacaszek. Za montaż w filmie jest odpowiedzialny Jarosław Kamiński. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Rainer Sarnet jest estońskim reżyserem teatralnego i filmowego, absolwentem reżyserii filmowej na Uniwersytecie w Tallinie. Oprócz filmu „Listopad” wyreżyserował również następujące produkcje „Idoot” („The Idiot”) – 2011, „Kuhu põgenevad hinged” („Where Souls Go”) – 2007 oraz „Tabamata ime” („Elusive Miracle”) – 2006.

Velvet Spoon

Firma Velvet Spoon powstała, aby pokazywać intrygujące filmy z całego świata, które łączą kino gatunkowe z autorską wizją. Drugim filmem w portfolio firmy są „Zwierzęta” Grega Zglińskiego, które wejdą do kin w grudniu 2018 roku.

Więcej informacji: https://velvetspoon.pl/

Opis filmu na podstawie materiałów dystrybutora

 


29.10.2018