Literaci w Studiu Munka

Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Jakub Małecki, Grzegorz Uzdański oraz Aleksandra Zielińska to członkowie Zespołu Literackiego, który od marca 2017 roku będzie pracował z twórcami w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Prace zespołu koordynować będzie dziennikarka Justyna Sobolewska.

Zespół Literacki w Studiu Munka

„Literaci będą wspierali tych scenarzystów, których projekty zostały skierowane przez Rady Artystyczne do produkcji lub poprawek literackich. Współpraca będzie się odbywała na różnych etapach powstawania scenariusza: od treatmentu przez budowanie dramaturgii, na pracy nad dialogami kończąc” – mówi Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka-SFP.

Młodzi pisarze będą współpracowali z twórcami krótkometrażowych oraz pełnometrażowych filmów fabularnych produkowanych w ramach programów Studia Munka-SFP. Zespół Literacki został przedstawiony w miniony weekend na wyjeździe dla młodych twórców zorganizowanym przez Studio Munka-SFP.

Zespół Literacki Studia Munka-SFP to powrót do tradycji dawnych Zespołów Filmowych, gdzie literaci tacy jak Tadeusz Konwicki czy Ernest Bryll byli kierownikami literackimi, z którym scenarzyści konsultowali swoje teksty.

Biogramy

  • Natalia Fiedorczuk-Cieślak – ur. 1984 r. Z zawodu psychopedagożka, kompozytorka, wokalistka i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisze o muzyce, o Internecie, estetyce i mieszkalnictwie. W 2016 roku opublikowała powieść „Jak pokochać centra handlowe”, za którą otrzymała Paszport Polityki 2016 w kategorii Literatura.
  • Jakub Małecki – ur. 1981 r. Pisarz i tłumacz, autor ośmiu książek, w tym głośnego „Dygotu”. Publikował w „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. Przełożył z języka angielskiego między innymi „Brudne wojny” Jeremy’ego Scahilla, „Moją prawdę” Mike’a Tysona, „Paryż wyzwolony” Antony’ego Beevora i „Listy niezapomniane”. Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, i nagrody Śląkfa, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Poznańskiej Nagrody Literackiej i Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Laureat stypendium Młoda Polska przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka tu i ówdzie.
  • Grzegorz Uzdański –  ur. 1979 r. Autor powieści „Wakacje”, która ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa WAB. Nauczyciel filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”, autor strony „Nowe wiersze sławnych poetów”. Występuje w grupie improwizacji teatralnej „Dobrze” i grupie skeczowej „Wszystko Będzie Dobrze”. Jest jednym z autorów/autorek rubryki Rozmaitości w ,,Przekroju”. Śpiewa i pisze teksty w zespole „Ryby”, pisał też część tekstów na płyty zespołów „Extra” i „Jerz Igor”. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. W 2015 roku pod kierunkiem profesora Jacka Migasińskiego obronił na IF UW pracę doktorską „Płynność pojęć. Próba interpretacji Sein und Zeit”. Mieszka w Warszawie.
  • Aleksandra Zielińska – ur. 5 stycznia 1989 r. w Sandomierzu, mieszka w Krakowie. Wieczna studentka: od Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, po Warszawską Szkołę Filmową. Pisarka, ilustratorka. Autorka powieści „Przypadek Alicji” (2014, nominacja do Nagrody Conrada za najlepszy debiut) oraz „Bura i Szał” (2016). Obie książki ukazały się w serii Archipelagi, nakładem Wydawnictwa W.A.B. W przygotowaniu zbiór opowiadań (2017). Finalistka konkursu Nowy Wymiar Kultury w kategorii tekst dramatyczny (Teatr Barakah, 2013). Laureatka stypendium twórczego miasta Krakowa 2015 w kategorii Literatura. Uczestniczka warsztatów dramatopisarskich Centrum Dramatu Najnowszego przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego (2017). Publikowała w m.in. „Twórczości” i „Miesięczniku Znak”.

Informacja prasowa

24.02.2017