„Litość” w kinach

1 marca na ekrany polskich kin weszła grecko-polska koprodukcja „Litość” Babisa Makridisa wyprodukowany przez Madants. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Litość”

Przewrotna, czarna komedia o mężczyźnie, który czuje się szczęśliwy tylko kiedy jest nieszczęśliwy. Uzależniony od współczucia zrobi wszystko, by wzbudzić je w innych. Drugi film Babisa Makridisa napisany wspólnie z Efthimisem Fillipou (nominowanym min. do Oscara za scenariusz „Lobstera”) zaskakuje oryginalnym obrazem, który swoją premierę miał na festiwalu Sundance. Film powstał jako grecko-polska koprodukcja. Polska premiera miała miejsce na festiwalu Nowe Horyzonty.

„Litość” . Fot. Margarita Nikitaki

Bohaterowie Babisa Makridisa – kiedyś mieszkający w samochodzie bezimienny kierowca (L), teraz również pozbawiony nazwiska prawnik – to mężczyźni w średnim wieku. Trudno o lepszy moment na załamanie nerwowe. Posępny Yannis Drakopoulos, który przed realizacją „Litości” dostał od reżysera filmy Akiego Kaurismäkiego i Bustera Keatona, nie rozstaje się z miną żałobnika, wcielając się w postać ojca rokującego pianisty i męża kobiety w śpiączce. Pewnego dnia żona jednak się budzi i wszystko staje na głowie. Lukrowane babeczki od troskliwej sąsiadki przestają przychodzić, nikt już nie posyła pełnych litości spojrzeń, a prawdziwą tragedią okazuje się brak powodów do zmartwień. Makridis i scenarzysta Efthymis Filippou portretują człowieka, na którego współczucie innych działa jak narkotyk. Co gorsza, jego potrzeba wiecznego malkontenctwa nie współgra z otoczeniem. Z okna apartamentu roztacza się przecież widok na srebrną plażę, lazurowe niebo i samotną palmę pośrodku.

Film jest grecko-polskim komediodramatem/czarną komedią.

Twórcy

  • Scenariusz: Babis Makridis („L”) i Efthimis Filippou („Lobster”, „Zabicie świętego jelenia”)
  • Reżyseria: Babis Makridis
  • Zdjęcia: Konstantinos Koukoulios
  • Obsada: Yannis Drakopoulos
  • Muzyka: Mikołaj Trzaska
  • Producenci: Amanda Livanou, Christos V. Konstantakopoulos, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Beata Rzeźniczek
  • Sprzedaż światowa: New Europe Film Sales
  • Dystrybucja w Polsce: Madness Distribution

Producentem po polskiej stronie była firma Madants. Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej


02.03.2019