„Lokatorki” nagrodzone studenckim Oscarem

Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi krótkometrażowa fabuła „Lokatorki” Klary Kochańskiej zdobyła brązowy medal 43. edycji studenckich Oscarów.

„Lokatorki” docenione przez Amerykańską Akademię Filmową

Studenckie Oscary to nagroda przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Filmową każdego roku najlepszym filmom studenckim w kilku kategoriach: film animowany, dokumentalny, fabularny, alternatywny oraz zagraniczny film fabularny, animowany i dokumentalny. Zwycięzcy mogą ubiegać się o nominację do Oscara. W tym roku do konkursu zgłoszono 1749 filmów z 286 amerykańskich uczelni i 95 zagranicznych, z czego do półfinału zakwalifikowało się zaledwie 5 proc. z nich, czyli około 80 produkcji.

Brązowy medal dla „Lokatorek”

W kategorii zagraniczny film fabularny wraz z etiudą Klary Kochańskiej wyróżniono dwóch studentów z Niemiec: Alexa Schaada za film „Invention of Trust” oraz Felixa Ahrensa za film „Wherethe Woods  End”. Ceremonia wręczenia medali („studenckich Oscarów”) odbyła się w Los Angeles 22 września. Ostatecznie „Lokatorki” zostały odznaczone brązowym medalem. Złoty medal otrzymał film „Invention of Trust”, srebrny „Wherethe Woods End”.

„Lokatorki”

Film opowiada o Justynie, samotnej trzydziestoparolatce, która mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Czasami marzenia spełniają się w koszmarny sposób.

Film został już doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Grand Prix oraz na Global Chinese Universities Student Film and TV Festival, skąd wrócił z nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Ostatnio film prezentowany był podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w ramach programu Future Frames. W lipcu film otrzymał Grand Jury Prize na FIRST International Film Festival w Chinach.

Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie: www.oscars.org/news/medalists-revealed-2016-student-academy-awardsr

23.09.2016