"Lokatorki" w finale studenckich Oscarów

Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi krótkometrażowa fabuła Klary Kochańskiej znalazła się w finale 43. edycji studenckich Oscarów. Zwycięzców poznamy 22 września.

„Lokatorki” z szansą na Oscara

Studenckie Oscary to nagroda przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Filmową każdego roku najlepszym filmom studenckim w kilku kategoriach: film animowany, dokumentalny, fabularny, alternatywny oraz zagraniczny film fabularny, animowany i dokumentalny. Zwycięzcy mogą ubiegać się o nominację do Oscara. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1700 filmów, z czego do półfinału zakwalifikowało się zaledwie 5 proc. z nich, czyli około 80 produkcji. 2 sierpnia ogłoszono finalistów, którzy staną do walki o studencką nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii zagraniczny film fabularny, wśród 7 produkcji, znalazł się krótkometrażowy film „Lokatorki” Klary Kochańskiej.

Film opowiada o Justynie, samotnej trzydziestoparolatce, która mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Czasami marzenia spełniają się w koszmarny sposób….

Film został już doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Grand Prix oraz na Global Chinese Universities Student Film and TV Festival, skąd wrócił z nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Ostatnio film prezentowany był podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w ramach programu Future Frames. W lipcu film otrzymał Grand Jury Prize na FIRST International Film Festival w Chinach.

Pełna lista filmów nominowanych do Studenckich Oscarów znajduje się na stronie Akademii. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 września. 

Źródło informacji: www.polishshorts.pl.

03.08.2016