Londyńska Szkoła Filmowa

„Wiedza o tym, jak wygląda robienie filmu od strony technicznej i organizacyjnej wyzwala wyobraźnię. Bez edukacji filmowej po prostu nie da się zrobić filmu od początku do końca” – mówi Michael Mann, twórca „Miami Vice”, „Gorączki” i „Informatora”, absolwent LFS z 1967 roku.

 

Londyńska Szkoła Filmowa, mieszcząca się w okolicy Soho, stawia właśnie na naukę warsztatu. W trakcie dwuletniego kursu studenci pracują nad własnymi filmami: tworzą projekt, który potem realizują w ramach określonego budżetu. Ciągły kontakt z czynnie działającymi na rynku wykładowcami umożliwia im konsultacje w wybranej specjalizacji.

 

W czasie całej edukacji każdy ze studentów pracuje nad minimum sześcioma filmami, w tym trzema na taśmie 16 mm i dwoma na taśmie 35 mm. Uzupełnieniem programu są zajęcia z historii filmu i projekcje największych dzieł klasyki kina.

 

Celem London Film School jest nauczenie studentów przekładania ich wizji na taśmę filmową, myślenia praktycznego. Za każdym razem twórca musi umieć odpowiedzieć sobie na pytania: „Jak osiągnąć dany efekt na ekranie? Czyja pomoc może być przydatna?”. Już podczas pierwszych zajęć studenci kręcą pierwsze krótkie nieme filmy. Z czasem dostają coraz trudniejsze zadania: opracowywanie scenariusza, ustawianie światła, zgrywanie dźwięku, przyjmowanie w czasie produkcji określonych ról (reżyser, operator, dźwiękowiec itp.). Z formy typowo dokumentalnej przechodzą do obrazów fabularyzowanych. Coraz więcej zdjęć wykonują w plenerach. Na zajęciach omawiane są projekty filmów fabularnych, przygotowuje się profesjonalny development. Szkoła daje zatem studentom dużo samodzielności. To, że wspólnie pracują nad filmem sprawia, że znają zadania innych specjalistów filmowych, co bardzo ułatwia pracę.

Ostatnim etapem studiów jest przygotowanie filmu dyplomowego. Pod okiem tutorów (opiekunów artystycznych) powstają produkcje, które muszą zmieścić się w przygotowanym przez absolwentów wydziału produkcji budżecie. Na tym etapie także stawia się na współpracę: wysoko oceniane są szkolne koprodukcje.

 

Szkoła, jako jedna z dwóch szkół filmowych w Wielkiej Brytanii, została uznana przez rządową agencję Skillset godnym polecenia miejscem do nauki zawodu filmowca. Skillset dotuje też dodatkowe kursy zawodowe prowadzone w London Film School, koncentrujące się na doszkalaniu specjalistów działających już w branży. Takie zajęcia są często opłacane przez pracodawców.

 

Szkoła istnieje od 1956 roku. Wśród absolwentów są między innymi: Michael Mann, Mike Leigh, Tak Fujimoyo, Franc Raddam, Don Boyd, Arnold Wesper, Danny Huston i Franc Raddam.


Kierunki

Reżyseria, Światło, Operatorski, Montaż, Dźwięk, Scenografia, Scenopisarstwo i Produkcja.

 

Koszt

Aplikacji to 25 funtów. Nauka w LFS kosztuje po podliczeniu wszystkich kosztów samej Szkoły 7 245 Funtów za semestr. Cena ta zawiera koszty używania sprzętu filmowego i korzystania z pomieszczeń i możliwości technicznych studiów na terenie Szkoły.

 

Rekrutacja
Rekrutacja odbywa się we wrześniu każdego roku.
Informacje o terminie aplikacji znajdują się na stronie internetowej.

Aplikować mogą absolwenci trzyletniej szkoły wyższej (polski tytuł Licencjata) albo osoby z co najmniej trzyletnim doświadczeniem w wybranej branże filmowej.

Średni wiek studentów to dwadzieścia kilka lat, ale przyjmowane są zgłoszenia od osób w każdym wieku.

 

Na jakich kandydatów czeka Szkoła?

Na ludzi z wyobraźnią i umiejących pracować w grupie. To oznacza czasem pracę po 20 godzin na dobę, cały czas z tą samą energią. Tak, jak w filmie – ceni się osoby z odwagą rozwijania projektów filmowych do granic wyznaczonych tylko przez wyobraźnie (czyli liczy się także siła przebicia).

 

Jak podkreśla prezes Szkoły Mike Leigh, „Większość studentów deklaruje na początku zainteresowanie reżyserią. Potem, kiedy poznają inne zawody – często zmieniają zdanie. O to nam chodzi: żeby każdy sam znalazł swoją drogę.”

 

Pierwszym warunkiem jest jednak znajomość języka angielskiego na poziomie określonym przez LFS dla danego kierunku studiów. Szkoła słynie ze swojej międzynarodowości – siedemdziesiąt procent jej studentów pochodzi spoza Wielkiej Brytanii.

 

Wszystkie szczegółowe informacje na stronie: www.lfs.org.uk.

29.06.2009